Na zdjęciu przy stole siedzą trzy osoby, dwie przodem, jedna tyłem. Wszystkiem mają na sobie czarne koszujki z napisem - watchyork - sprawdzam, jak działa władza
zdjęcie: Anna Barabasz

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców wsi i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają.

Cykl szkoleń proponowanych w ramach Szkoły Inicjatyw Strażniczych dotyczy tematyki praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, a także wystąpień publicznych. Szkoła Inicjatyw Strażniczych trwa pół roku, a jej program jest realizowany w formule hybrydowej – 10 spotkań online, 3 zjazdy stacjonarne oraz monitoring w wybranym obszarze. Program Szkoły oparty jest na naszym doświadczeniu – kursy oraz szkolenia dedykowane działalności strażniczej realizujemy od 2006 r. W części planowania monitoringu bazujemy na wiedzy i doświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opracowanej w podręczniku Monitoring Praw Człowieka. 

Dla kogo?

Szkoła Inicjatyw Strażniczych przeznaczona jest dla osób, które działają lokalnie i interesują się tym, co dzieje się w ich gminie/mieście,  domagają się poszanowania prawa, są lokalnymi dziennikarzami. Zależy im na tym, aby pieniądze publiczne było wydawane przejrzyście i w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców.Być może już prowadzą działania strażnicze, ale potrzebują usystematyzowania i pogłębienia wiedzy, poznania nowych narzędzi.czy sprawdzenia jak taka kontrola społeczna wychodzi innym osobom

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają. 

Finansowanie

Szkoła Inicjatyw Strażniczych w latach 2021/2022 organizowana była w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

VIII edycja Szkoły Inicjatyw Strażniczych 2023/2024 realizowana jest dzięki wsparciu The German Marshall Fund, Dexis, U.S. Agency for International Development.