Nie wiedziałam od czego zacząć, teraz mam strategię!

W grudniu 2021 roku rozpoczęliśmy kolejną edycję Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS). To cykl spotkań dla mieszkańców i mieszkanek miast i gmin przyglądających się poczynaniom lokalnych władz i działających na rzecz zmiany.

Od wielu lat Szkoła gromadzi wokół siebie ludzi pełnych energii i pomysłów, którzy pracują na rzecz lokalnej społeczności. My w czasie kursu pokazujemy im narzędzia, dzięki którym mogą robić to skuteczniej.

W tej edycji Szkoły po raz pierwszy rekrutacja nie objęła całej Polski, a jedynie jej północno – zachodnią część (do kolejnej edycji zaprosimy kolejne województwa). Zależało nam na tym, by uczestniczy SIS-u spotkali inne osoby ze swojego regionu i mogli wymienić się doświadczeniami.

Na mapie zaznaczono miejscowości, z których pochodzą uczestnicy Szkoły Inicjatyw Strażniczych

Poprzednia edycja Szkoły ze względu na pandemię w całości została zrealizowana online, ta edycja również wystartowała ze spotkaniami online w grudniu 2021 r. Po trzech miesiącach wspólnej pracy w tym trybie mogliśmy wreszcie spotkać się w ostatni weekend marca we Wrocławiu i pracować na żywo. Pojawiła się energia, poczucie wspólnoty i moc inspiracji w tej bardzo różnorodnej grupie 20 osób z różnych miejscowości, z innym doświadczeniami, zainteresowaniami, na różnych etapach działań.

Nasze trzydniowe spotkanie poświęcone było zaplanowaniu monitoringów, które uczestnicy mają zrealizować w czasie tej edycji SIS-u. Nim rozpoczęli pracę, zostali do niej gruntownie przygotowani przez prowadzącą ten trzydniowy kurs Edytę Widawską. Następnie wspólnie wybrali pięć tematów, którymi chcą się zająć. Dotyczyły one między innymi takich obszarów jak ochrona środowiska, transport publiczny, edukacja, opieka okołoporodowa. Przez kolejne dwa dni w pięciu grupach pracowali nad tym, aby zaplanować działania, które będą zrealizować w swojej gminie czy mieście w ramach prowadzonego przez grupę monitoringu.

Wybrane przez grupy tematy nie były przypadkowe, a realizujący je uczestnicy często nie są debiutantami w danej dziedzinie. Wiele osób ma na przykład doświadczenie w działaniach na rzecz ochrony środowiska w swoim rejonie. Remigiusz Krajniak z Żar walczy z niepotrzebnymi wycinkami drzew, Milena Dudzińska z Długołęki od wielu miesięcy jest zaangażowana w protest przeciwko budowie zakładu przetwarzania elektroodpadów, który może zagrozić obszarowi Natura 2000 na terenie jej gminy. Martyna Regent z Gdyni razem z innymi mieszkańcami prowadziła przez wiele lat batalię z miastem, by na Polance Redłowskiej – miejscu wypoczynku wielu gdynian – nie powstał hotel. Po sześciu latach udało się. Marcin Jaworski z Bytowa stara się uświadomić lokalnym władzom i mieszkańcom, że należy chronić jeziora dystroficzne, Alicja Matwiejczuk ze Ośna Lubuskiego chce uratować wodę pitna oraz okoliczne jeziora, rzeki i źródła przed degradacja. Jest też zaangażowana w działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i pomoc w sytuacjach kryzysowych. Z kolei Michał Derencz z Radkowa działa w grupie rodziców dla klimatu, której mottem są słowa Antoine’a de Saint-Exupéry – Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci.

W Szkole swoją reprezentację ma również środowisko zajmujące się edukacją – Ania Dęboń z Dąbrowy Górniczej od lat działa w stowarzyszeniu Dopamina Lab, któremu zależy na tym, by szkoła była lepsza, przyjazna uczniom. Pomysłem Ani na monitoring było przyjrzenie się szkolnym statutom, by zobaczyć, czy nie ma zapisów niezgodnych z prawem. Pomysł spodobał się innym uczestnikom SIS-u i stał się przedmiotem monitoringu jednej z grup. 

Wśród tegorocznych sisowców nie zabrakło również osób zajmujących się szerokorozumianą opieką okołoporodową – Kasia Kołodziejczyk z Bydgoszczy jest współzałożycielką Stowarzyszenia Małyssak wspierającego mamy w karmieniu piersią. W podobnym obszarze działa Ania Furmaniuk z poznańskiej Fundacji Matecznik, której misją jest wsparcie rodzin i kobiet, szczególnie w okresie okołoporodowym. Kasia z Anią w ramach monitoringu realizowanego w czasie SIS-u przyjrzą się zajęciom Wychowania do Życia w Rodzinie i ich programowi. Dołączyła do nich również Ada Klimaszewska, aktywna mieszkanka Wrocławia, która działa również w Fundacji Różowa Skrzyneczka zabiegającej o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W sprawę obrony praw kobiet zaangażowana jest również Joanna Wolska z Bielska Białej to miejska aktywistka działająca m.in. w Strajku Kobiet.

Nie mogło też zabraknąć lokalnych dziennikarzy, którzy poruszają tematy bliskie mieszkańcom i alarmują o nieprawidłowościach, jak Grzegorz Krakowiak prowadzący portal Mierzyn.pl czy Janusz Lesiński publikujący w Echu Zawoni.

Wielu uczestników tej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych to mieszkańcy, którym po prostu zależy na tym, by gmina była przyjaznym miejscem i kiedy widzą, że można coś zmienić lub przekonać urzędników do jakieś zmiany na lepsze, starają się to robić. Zależy im również na transparentności i przestrzeganiu procedur przez urzędników. Tak na co dzień działają: Urszula Mesjasz z Ruszowa, Marcin Cichowicz z Czapel, Paweł Szymczak z Kałkowa, Grzegorz Kosiński z Gniezna, Anna Sołtysiak i Ewa Burnecka z gminy Czernicy i Rafał Wolny z Koszalina. Dla wielu z nich miejsce zamieszkania to świadomy wybór – chcieli mieszkać w tej właśnie gminie na przykład ze względu na jej walory przyrodnicze. Chcą, by w miejscu na Ziemi, które sobie wybrali, żyło się jak najlepiej i dlatego działają. Z dużą determinacją.

Spotkanie we Wrocławiu to nie tylko szkolenie i spotkanie z Siecią Obywatelską Watchdog Polska, ale także możliwość wzajemnego poznania się uczestników i wymiany doświadczeń.

W czasie podsumowania tego trzydniowego spotkania uczestniczki i uczestnicy podkreślali, że wyjeżdżają zainspirowani, doenergetyzowani, z poczuciem wspólnoty. Zyskali też inne spojrzenie na swoje działania, zobaczyli, co się sprawdza w innych gminach/miastach i co warto zrobić. I przede wszystkim przekonali się, że wokół jest wiele osób podobnie działających, a grupa daje poczucie siły i większej sprawczości. Ktoś powiedział, że dzięki szkoleniu znalazł „małe kamienie, które mogę poruszyć, aby coś ruszyć w mojej społeczności”, ktoś inny, że po tym szkoleniu ma już strategię swojego działania. Dziękujemy wszystkim za obecność, dr hab. Edycie Widawskiej – prof. UŚ, ekspertce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, za prowadzenie tych trzydniowych warsztatów. Dla nas – organizatorów – było to cenne doświadczenie i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania oraz wyników zaplanowanych działań.

Więcej o Szkole Inicjatyw Strażniczych znajdziecie w tym artykule – Szkoła Inicjatyw Strażniczych 2022.

Szkoła Inicjatyw Strażniczych organizowana jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. ciekawy

    Co zrobią ci uczestnicy SIS-u organizowanego przez SOWP, gdy napotkają przy realizacji strategii swojej działalności, na blokady informacyjne i ulubione przez liczne podmioty
    podmioty zobowiązane, „chwyty” antyinformacyjne akceptowane przez polską władzę wykonawczą i sądowniczą ?
    Porzucą swoje strategie?
    Czy darczyńcy projektu to dopuszczają?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *