Od 2003 roku stoimy na straży prawa do informacji. Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

Wzmacniamy w obywatelach poczucie, że mają prawo dowiadywać się, jak funkcjonują władze oraz instytucje publiczne, a także wpływać na podejmowane przez nie decyzje i sposób gospodarowania publicznym majątkiem (m.in. pieniędzmi z podatków). Uczymy, jak czynić to skutecznie. W sytuacjach, gdy urzędy nie szanują praw obywateli, udzielamy pomocy prawnej.

Przez lata zdobyliśmy rzetelną wiedzę na temat dostępu do informacji publicznej, kontroli obywatelskiej oraz współdecydowania obywateli o sprawach publicznych. Udzielając porad prawnych, mieliśmy okazję poznać bliżej tysiące konkretnych spraw, w kilkuset uczestniczyliśmy na etapie postępowania sądowego (znaczną część wygrywając). Każdego roku uczestniczymy w kilkudziesięciu spotkaniach z mieszkańcami miast i wsi rozsianych po całej Polsce. Dzięki temu interesujące nas tematy znamy zarówno z perspektywy stolicy, w której tworzone są przepisy, jak i niewielkich ośrodków, gdzie prawo to się stosuje (bądź nie).

Zdjęcie: Bartosz Bokowski. Dziękujemy Agencji Gazeta za udostępnienie fotografii.
Zdjęcie: Bartosz Bokowski

Jeśli chcesz się więcej o nas dowiedzieć, zajrzyj koniecznie do Dużego Formatu, w którym Szymon Osowski i Agnieszka Podgórska opowiadają o prawie do informacji publicznej, czyli o tym, dlaczego możemy zajrzeć do kalendarza ministra i nagrać sesję rady gminy oraz o wielu innych ciekawych rzeczach.

grupa_sllgo_6c28

Zachęcamy również do przeczytania artykułu o naszych początkach, kiedy nie byliśmy jeszcze Siecią, a jedynie niewielką grupą osób chcących zmieniać rzeczywistość.

Zdjęcie z dziennikarką

Nie możemy nie pochwalić się naszymi sukcesami, których nie byłoby bez naszych prawników, nagrodzonych przez Prezydenta RP.

Zdjęcie: Magda BarczykWarto także przeczytać raport z piętnastolecia naszej organizacji, które świętowaliśmy w 2018 roku.