Od września 2012 roku Lokalne Strażniczki i Lokalni Strażnicy uczestniczący w Obywatelskim Monitoringu Sportu zbierali informacje na temat zarządzania sportem w ich gminach, wprowadzali dane do internetowego narzędzia i analizowali zgromadzony materiał. Wynikami tej pracy jest 8 raportów dotyczących gmin: Bisztynek, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Kobylanka, Lublin, Oława, Wołów i Zakrzówek, z którymi można zapoznać się na stronie sport.siecobywatelska.pl, wchodząc w zakładkę gminy.
W każdym raporcie opisane zostały cztery obszary zarządzania sportem na poziomie lokalnym:
- planowanie i podejmowanie decyzji o sporcie przez władze lokalne;
- zasoby sportowe gminy – obiekty należące do infrastruktury sportowej oraz podmioty realizujących działania w zakresie sportu;
- finansowanie sportu;
- informowanie o ofercie sportowej gminy.
Zebrane informacje, zaobserwowane fakty w wyżej wymienionych obszarach stały się podstawą do wyciągnięcia wniosków i sformułowania rekomendacji przez osoby prowadzące monitoring.
Na stronie sport.siecobywatelska.pl poza raportami z monitoringu, znajdują się również jego wyniki – dane zbierane i wprowadzane do internetowego narzędzia przez Lokalnych Strażników i Lokalne Strażczniki w formie odpowiedzi na pytania. Możecie się z nich dowiedzieć m. in:
- Czy gmina posiadała Strategię rozwoju sportu obowiązującą na 2011 rok lub inny dokument o podobnym charakterze;
- Czy w Urzędzie Gminy jest powołany urzędnik koordynujący politykę gminy w zakresie sportu;
- Czy w gminie została powołana rada sportu;
- Jakie obiekty sportowe pozostawały w zasobie gminy w 2011 r.;
- W jaki sposób ustalany jest cennik wstępu na obiekty sportowe;
- Jakie organizacje działające w zakresie sportu funkcjonują w gminie;
- Ile pieniędzy wydała gmina na sport w 2011 r.;
- Czy w gminie jest miejsce, w którym można zasięgnąć kompleksowej informacji o ofercie sportowej gminy;
Mamy nadzieję, że zapoznanie się z wynikami monitoringu zachęci Was do zbadania, jak wygląda zarządzanie sportem w Waszej gminie czy miejscowości. Możecie wybrać najbardziej interesujący Was obszar i wykorzystać pytania przygotowane przez nas i zamieszczone w narzędziu, na które odpowiadały osoby prowadzące monitoring w 2012 roku.
Komentarze