Ponad rok temu, podczas strajku rezydentów, internauci zauważyli coś dziwnego na stronie Wiadomości TVP. W miejscu, gdzie jeszcze jakiś czas temu znajdował się artykuł ,,Dlaczego brakuje lekarzy?” z marca 2016, pojawił materiał opisujący rezydentów w innym kontekście, o tytule – ,,Początkujący lekarze żądają miliardów złotych”. TVP zapytana przez nas o przyczyny usterki, nie zdradziła zbyt wielu szczegółów.
Zamiana materiałów
Niektórzy twierdzili, że to celowa manipulacja, inni tłumaczyli podmianę materiałów błędem samej strony internetowej.
Chcąc dowiedzieć się, jak sprawę tłumaczy sama telewizja, 16 października 2017 r. wysłaliśmy wniosek o informację publiczną, prosząc o:
1. Podanie przyczyn, dlaczego materiał pt. ,,Dlaczego brakuje lekarzy”, znajdujący się do wczoraj pod adresem http://wiadomosci.tvp.pl/8219091/dlaczego-brakuje-lekarzy (aktualny link http://wiadomosci.tvp.pl/24163074/dlaczego-brakuje-lekarzy) został zastąpiony materiałem ,,Początkujący lekarze żądają miliardów złotych”,
http://wiadomosci.tvp.pl/8219091/dlaczego-brakuje-lekarzy
2. Kto dokonał zamiany materiałów?
Sprawa zamiany materiałów opisana jest m.in. na portalu Wykop. http://www.wykop.pl/ramka/3969643/manipulacjatvp-osiaga-szczyty-swoich-mozliwosci/
TVP nie odpowiedziała zbyt szczegółowo.
Dopytujemy
Pokazaliśmy powyższą odpowiedź użytkownikom portalu Wykop.pl, którzy podpowiedzieli pytania o szczegóły błędu systemu. W kolejnym wniosku z 3 listopada 2017 zapytaliśmy:
1. Kiedy wystąpiła opisana w odpowiedzi usterka w funkcjonowaniu automatycznej publikacji i kiedy została
dostrzeżona?
2. Gdzie wystąpiła owa usterka i gdzie został zanotowana (zalogowana)? Prosimy o udostępnienie logów z dnia zaistnienia tej usterki.
3. Czy skutki tej usterki zostały naprawione? Jeśli tak, to kto ją naprawił i w jaki sposób?
4. Czy ta usterka techniczna mechanizmu automatycznej publikacji została trwałe usunięta?
5. Czym została spowodowana ta usterka techniczna i kto za nią jest odpowiedzialny?
6. Czy zdarzały się kiedykolwiek podobne przypadki usterki mechanizmu automatycznej publikacji? Jeśli tak, w jakich dniach?
7. Kto jest producentem systemu informatycznego, w którym wystąpiła owa usterka?
8. Czy fakt błędnego działania systemu został zgłoszony producentowi?
9. W jaki techniczny sposób stare adresy kierowały na nowe – czy było to wykonane na poziomie aplikacji czy serwera www? Jeśli na poziomie aplikacji, to jak wygląda utworzenie takiego przekierowania/podmiany i na czym dokładnie polegała pomyłka? Prosimy o screenshoty z panelu pokazujące jak doszło do pomyłki.
Czekamy
Tymczasem w TVP nabrano wody w usta na kilka miesięcy, nie przejmując się zbytnio 14-dniowym, ustawowym terminem odpowiedzi na wniosek o informację publiczną. Ze zdumiewającą nas samych cierpliwością przesłaliśmy najpierw 12 marca 2018 przypomnienie o naszym wniosku, a 19 kwietnia, obawiając się leciutko, że w skrzynkach mailowych TVP również zawiódł jakiś system, przesłaliśmy nasz wniosek tradycyjnym listem poleconym.
Odmowa i nasza skarga
W odpowiedzi na nasz wniosek wysłany pocztą, 26 kwietnia 2018 roku TVP wydała decyzję odmowną w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 7 o producenta sytemu informatycznego, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Na pozostałe pytania odpowiedziała 8 maja 2018 następująco:
Na odmowę w zakresie pytania o producenta złożyliśmy skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wskazywaliśmy w niej, że kwestionowana decyzja jest lakoniczna i zawiera błędnie podaną podstawę prawną – art 5 ust. 1 i 2 UDIP to dwie oddzielne podstawy o odmowy udostępnienia informacji publicznej. TVP, przywołując art. 5 ust. 1 i 2 UDIP w podstawie rozstrzygnięcia, nie wskazał,a w jakim zakresie następuje ograniczenie jawności ze względu na przywołane w tym przepisie wyłączenia jawności. Wskazywaliśmy też, że samo powołanie się TVP na klauzulę tajemnicy przedsiębiorcy bez wykazania przesłanek do jej zaistnienia to za mało.
W odpowiedzi na skargę TVP pisała m.in., że ujawnienie nazwy producenta systemu informatycznego, to informacja dotycząca:
nadawania audycji telewizyjnych, czyli podstawowego zakresu działalności TVP S.A., a uzyskanie przez podmiot konkurencyjny informacji w tym zakresie, może wpływać na wzmocnienie pozycji rynkowej tego konkurenta, jednocześnie osłabiając na nim pozycję TVP. Zdaniem organu, poznanie nazwy producenta systemu może chociażby przybliżyć podmiot konkurencyjny do poznania zasad zestawiania, emitowania programu/programów telewizyjnych, gdyż profesjonalista w łatwy sposób połączy nazwę producenta z systemem jaki tenże producent produkuje i mechanizmem jego funkcjonowania
Wyrok Wojewódzkiego Sądu w Warszawie
WSA wyrokiem II SA/Wa 1012/18 z 18 listopada uchylił decyzję TVP, zasądził kwotę 680 zł na rzecz naszego stowarzyszenia, tytułem kosztów postępowania. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że decyzja odmowna wydana przez TVP była zbyt lakoniczna, by przedstawić i ocenić zaistnienie przesłanek do wykazania tajemnicy przedsiębiorstwa i wartości gospodarczej żądanej przez nas informacji. Wyrok jest nieprawomocny.
PS Usterka wciąż nie naprawiona
Co ciekawe, mimo że od naszego wniosku minął już ponad rok, błąd na stronie Wiadomości TVP wciąż nie został naprawiony. W chwili pisania tekstu pod linkiem, pod którym pierwotnie był materiał o braku lekarzy,znajduje się znajduje się artykuł o Wenezueli. W najbliższych dniach zastąpi go zapewne zupełnie inny artykuł. Ciekaw, co na to konkurencja TVP, czyhająca na dane o jej systemie informatycznym? Pewnie też chcą taki mieć.
“14-dniowym, ustawowym terminem odpowiedzi na wniosek o informację publiczną. ”
Naprawdę?
Takie jest prawo?
Co prawda tak wywodzi wcale niemała liczba “celebryto” wladzy sądowniczej jak i adekwatna im intelektualnie, liczba przedstawicieli tzw. nauki polskiej ale.. czy rzeczywiście przepis prawa tak stanowi?