Festiwalowe petycje – czas start!

Im bardziej w powietrzu wyczuwamy pierwsze oznaki jesieni, tym bardziej marzy nam się powrót do festiwalowych przygód. Też tak macie? Za cenne rozmowy i energię będziemy dziękować Wam aż do kolejnego sezonu, ale dzisiaj chcemy podrzucić też garść informacji o festiwalowych petycjach!

Wspólna sprawa

W tym roku odwiedziliśmy trzy festiwalowe strefy dla organizacji pozarządowych. Do relacji z Open’er, SlotArt i Pol’and’Rock Festival możecie zajrzeć tutaj:

Open’er obywatelski

Jawność na slot art feslival

Wiedza o społeczeństwie czyli Pol’and’rock Festival

W każdym z miejsc zbieraliśmy podpisy pod petycjami skierowanymi do Prezydentów trzech miast – Gdyni, Wrocławia i Warszawy.

O co wnosiliśmy i z jakich powodów?

Chodziło nam o to, żeby na stronach internetowych miast (w Biuletynach Informacji Publicznej) opublikowane zostały zestawienia nagród przyznanych pracownikom Urzędów, tj. kto, ile i za co otrzymał taką nagrodę (imię i nazwisko, stanowisko, kwota przyznanej nagrody, uzasadnienie jej przyznania).

Pracownicy urzędów otrzymują nagrody ze środków publicznych (a więc z naszych wspólnych pieniędzy) za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Nie mamy wątpliwości, że te informacje powinny być dostępna dla każdego. Dzięki ich publikacji nie tylko doprowadzimy do zwiększenia przejrzystości działania urzędów, ale też zminimalizujemy ewentualne nadużycia. Przy okazji miasto będzie miało mniej ,,roboty’’ z pytaniami wnioskodawców – raz przygotowane zestawienie może posłużyć wszystkim i nie będzie potrzeby realizacji za każdym razem pisemnych wniosków. 

Często pytaliście, dlaczego zainteresowaliśmy się tematem wybiórczo, przygotowując petycję jedynie do kilku urzędów. Zapewnialiśmy, że o nagrody pracownicze pytaliśmy systematycznie również inne miasta w Polsce, a wybrane urzędy (oczywiście nie jako jedyne) miały problem z udostępnieniem informacji. Teraz możecie nas sprawdzić, zaglądając tutaj: Kto, ile, za co? – zobacz mapę nagród w samorządach!

Petycja w liczbach

Dziękujemy za wszystkie złożone podpisy! Razem zebraliśmy ich ponad 1600.

Po Open’er Festival do Prezydenta Wrocławia trafiło 190 podpisów. Prezydent m.st. Warszawy otrzymała ich jeszcze więcej, bo 224, a najwyższy wynik osiągnęła petycja do Prezydenta Gdyni – 239 podpisów.

Z kolei na SlotArt Festival złożyliście 43 podpisy do Prezydenta Wrocławia, 39 do Prezydent m.st. Warszawy i 34 do Prezydenta Gdyni.

Najwięcej podpisów uzbieraliśmy na Pol’and’rock Festival – 294 do Prezydenta Wrocławia i m.st. Warszawy i niewiele mniej, bo 275 do Prezydenta Gdyni. Cieszymy się, bo zainteresowanie okazało się jeszcze większe niż w przypadku zeszłorocznych petycji woodstockowych: Co zdziałały woodstokowe petycje.

Co dalej?

Wszystkie petycje wysłaliśmy 3 września 2018 r. Ich treść (aktualizowana o kolejne dokumenty) powinna niezwłocznie pojawić się na stronach internetowych urzędów, z kolei na odpowiedzi będziemy musieli poczekać do 3 miesięcy.

Jak na razie namierzyliśmy informacje o petycji w BIP UM Wrocławia – jej skan i pismo wyznaczające termin załatwienia możecie znaleźć tutaj:

Petycja w sprawie opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zestawienia nagród przyznanych pracownikom Urzędu (z wyłączeniem stanowisk usługowych i technicznych), począwszy od dnia 1 stycznia 2018 r.

W wykazie m.st. Warszawy naszej petycji jednak nie ma. Nie znaleźliśmy jej również w BIP UM Gdyni. W obu sprawach zwrócimy się do Urzędów z odpowiednimi pytaniami, o odpowiedziach będziemy informować na bieżąco.

EDIT: UM w Gdyni uznał, że nasza petycja nie jest petycją, co najwyżej może być wnioskiem z art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego. W dodatku wnioskiem bezzasadnym.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *