W ostatniej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy mieszkańców województw – dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego.
Przez ponad pół roku spotykaliśmy się z 20 osobami działającymi w bardzo różnych obszarach, dla których jawność jest priorytetem. Część uczestników to aktywiści organizacji społecznych, inni realizują się w pracy na rzecz lokalnej społeczności. Dla jednych aktywizm społeczny to oczywista droga, innych popchnęła do niego sytuacja w gminie – np. ryzyko powstania spalarni śmieci na cennym przyrodniczo terenie.
Przedstawiamy Wam uczestników Szkoły Inicjatyw Strażniczych z edycji 2021-2022:
Ewa Burnecka i Anna Sołtysiak z gminy Czernica w województwie dolnośląskim – aktywnie zaangażowały się w działania na rzecz lepszego transportu publicznego wewnątrz gminy, śledzą również losy budowy nitki szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma przechodzić przez ich gminę – więcej o ich działaniach w tekście – Tory przetną gminę na pół.
Marcin Cichowicz z Czapel w gminie Żuków w województwie pomorskim pyta i sprawdza, co dzieje się w jego gminie. Wraz z żoną prowadzi Fundacja Inicjatyw Społecznych Sąsiedzi z Czapel.
Michał Derencz z Radkowa w województwie dolnośląskim jest zaangażowany w działania dla lokalnej społeczności w Stowarzyszeniu Proaktywnych mieszkańców i miłośników gminy Radków – Stolovelasy. Bliski jest mu również temat zmian klimatycznych, dlatego dołączył do grupy Rodzice dla Klimatu.
Anna Dęboń z Dąbrowy Górniczej od lat działa na rzecz praw uczniów w organizacji Dopamina Lab. O monitoringu dotyczącym statutów szkolnych, który Ania robiła w ramach Szkoły Inicjatyw Strażniczych było głośno w całej Polsce. O tym, jakie bezprawne zapisy znajdują się w szkolnych statutach, można przeczytać w wywiadzie z Anią na naszej stronie – Szkolne statuty niezgodne z prawem.
Milena Dudzińska z Długołęki w Dolnośląskiem zaangażowała się w lokalne działania, gdy w jej gminie miała powstać niechciana przez mieszkańców spalarnia śmieci w miejscu cennym przyrodniczo. Skrzyknęli się wówczas, by temu przeciwdziałać. Milena opowiada o tym w wywiadzie, który opublikowaliśmy na naszej stronie – Chcemy, by władza z nami rozmawiała.
Anna Furmaniuk z Poznania działa w Fundacji Matecznik. Misją organizacji jest „udzielanie wsparcia rodzinom i kobietom, zwłaszcza w okresie okołoporodowym, celem poprawy jakości porodu i rodzicielstwa”. Bardzo przydaje się w tym działaniu prawo do informacji.
Marcin Jaworski z Bytowa w województwie pomorskim działa w Stowarzyszeniu Nenufar, które koncentruje się na ochronie przyrody, szczególnie jezior dystroficznych leżących w okolicy Bytowa.
Adrianna Klimaszewska z Wrocławia działa w fundacji “Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem menstruacyjnym kobiet.
Katarzyna Kołodziejczyk z Bydgoszczy działa na rzecz naturalnego karmienia w stowarzyszeniu Małyssak.
Grzegorz Kosiński to aktywny obywatel działający w gminie wiejskiej Gniezno.
Remigiusz Krajniak z Żar w Lubuskiem działa na rzecz ochrony środowiska, na swoim koncie ma batalię z trucicielami środowiska czy protest przeciwko wycince drzew.
Grzegorz Krakowiak z gminy Dobra w Zachodniopomorskiem. Informatyk, który w czasie wolnym prowadzi lokalny portal internetowy mierzyn.pl. Opowiedział nam o swoim portalu w wywiadzie – W pracy watchdoga potrzebna jest systematyczność.
Janusz Lesiński z Zawoni z Dolnego Śląska. Lokalny dziennikarz obywatelski. Prowadzi portal Echo Zawoni.
Alicja Matwiejczuk z Ośna Lubuskiego to niezłomna obrończyni jezior, które są bogactwem przyrodniczym jej gminy, a także współzałożycielka stowarzyszenia Leubuzzi działającego na rzecz uchodźców. O swoich działaniach mających zapobiec katastrofie ekologicznej w Ośnie opowiedziała nam w wywiadzie – Zaczęło się od tego, że burmistrz na mnie nakrzyczał.
Martyna Regent to gdyńska aktywistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Była jedną z inicjatorek wieloletniej batalii w obronie terenów zielonych ważnych dla mieszkańców, które miały być sprzedane pod budowę hotelu. Opowiedziała o niej w rozmowie z nami – Polanka dla wszystkich!
Paweł Szymczak działa na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy Otmuchów (woj. opolskie). W trakcie trwania Szkoły założył lokalne Stowarzyszenie Zrównoważony Otmuchów.
Joanna Wolska z Bielsko-Białej. Lokalna aktywistka współorganizująca m.in. Bielski Marsz Równości.
Rafał Wolny to aktywny mieszkaniec Koszalina monitorujący działania lokalnych władz.
W czasie półrocznego szkolenia uczestnicy SIS-u mieli za zadanie przeprowadzić monitoring w wybranym przez nich obszarze. Poniżej przedstawiamy tematy monitoringów z linkami do prezenetacji:
- Niska przejrzystość relacji władza – inwestorzy przy procesach inwestycyjnych. Martyna Regent (Gdynia), Marcin Cichowicz (Żukowo), Grzegorz Krakowiak (Mierzyn), Grzegorz Kosiński (Gniezno). Link do prezentacji.
- Prawa człowieka, prawa dziecka, prawa uczniowskie w szkole. Analiza zapisów wybranych statutów szkolnych w Dąbrowie Górniczej i Bielsku Białej. Anna Dęboń, w działaniach oraz w trakcie prezentacji wspierana przez Roberta Strzałę (Dąbrowa Górnicza) Joanna Wolska (Bielsko-Biała). Link do prezentacji. Obszerny raport z monitoringu będzie dostępny we wrześniu.
- Transport publiczny. Ania Sołtysiak, Ewa Burnecka (Czernica), Alicja Matwiejczuk (Ośno Lubuskie), Remigiusz Krajniak (Żary), Paweł Szymczak (Otmuchów). Link do prezentacji.
- Czy lekcje WDŻ zaspokajają potrzeby młodzieży w zakresie edukacji seksualnej i praw reprodukcyjnych? Katarzyna Kołodziejczyk (Bydgoszcz), Anna Furmaniuk (Poznań) i Adrianna Klimaszewska (Wrocław). Link do prezentacji.
- Konsultacje społeczne. Analiza na przykładzie wybranych gmin. Skład: Milena Dudzińska (Długołęka), Janusz Lesiński (Zawonia), Marcin Jaworski (Bytów), Rafał Wolny (Koszalin), Michał Derencz (Radków). Link do prezentacji.
Szkoła Inicjatyw Strażniczych organizowana jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Komentarze