Absolwenci Szkoły Inicjatyw Strażniczych 2022 – energia z 9 województw

W ostatniej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy mieszkańców województw – dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego. 

Przez ponad pół roku spotykaliśmy się z 20 osobami działającymi w bardzo różnych obszarach, dla których jawność jest priorytetem. Część uczestników to aktywiści organizacji społecznych, inni realizują się w pracy na rzecz lokalnej społeczności. Dla jednych aktywizm społeczny to oczywista droga, innych popchnęła do niego sytuacja w gminie – np. ryzyko powstania spalarni śmieci na cennym przyrodniczo terenie. 

Przedstawiamy Wam uczestników Szkoły Inicjatyw Strażniczych z edycji 2021-2022:

Ewa Burnecka i Anna Sołtysiak z gminy Czernica w województwie dolnośląskim – aktywnie zaangażowały się w działania na rzecz lepszego transportu publicznego wewnątrz gminy, śledzą również losy budowy nitki szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma przechodzić przez ich gminę – więcej o ich działaniach w tekście – Tory przetną gminę na pół.

Marcin  Cichowicz z Czapel w gminie Żuków w województwie pomorskim pyta i sprawdza, co dzieje się w jego gminie. Wraz z żoną prowadzi Fundacja Inicjatyw Społecznych Sąsiedzi z Czapel.

Michał Derencz z Radkowa w województwie dolnośląskim jest zaangażowany w działania dla lokalnej społeczności w Stowarzyszeniu Proaktywnych mieszkańców i miłośników gminy Radków – Stolovelasy. Bliski jest mu również temat zmian klimatycznych, dlatego dołączył do grupy Rodzice dla Klimatu

Anna Dęboń z Dąbrowy Górniczej od lat działa na rzecz praw uczniów w organizacji Dopamina Lab. O monitoringu dotyczącym statutów szkolnych, który Ania robiła w ramach Szkoły Inicjatyw Strażniczych było głośno w całej Polsce. O tym, jakie bezprawne zapisy znajdują się w szkolnych statutach, można przeczytać w wywiadzie z Anią na naszej stronie – Szkolne statuty niezgodne z prawem.

Milena Dudzińska z Długołęki w Dolnośląskiem zaangażowała się w lokalne działania, gdy w jej gminie miała powstać niechciana przez mieszkańców spalarnia śmieci w miejscu cennym przyrodniczo. Skrzyknęli się wówczas, by temu przeciwdziałać. Milena opowiada o tym w wywiadzie, który opublikowaliśmy na naszej stronie – Chcemy, by władza z nami rozmawiała.

Anna Furmaniuk z Poznania działa w Fundacji Matecznik. Misją organizacji jest „udzielanie wsparcia rodzinom i kobietom, zwłaszcza w okresie okołoporodowym, celem poprawy jakości porodu i rodzicielstwa”. Bardzo przydaje się w tym działaniu prawo do informacji. 

Marcin Jaworski z Bytowa w województwie pomorskim działa w Stowarzyszeniu Nenufar, które koncentruje się na ochronie przyrody, szczególnie jezior dystroficznych leżących w okolicy Bytowa. 

Adrianna Klimaszewska z Wrocławia działa w fundacji “Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem menstruacyjnym kobiet. 

Katarzyna Kołodziejczyk z Bydgoszczy działa na rzecz naturalnego karmienia w stowarzyszeniu Małyssak

Grzegorz Kosiński to aktywny obywatel działający w gminie wiejskiej Gniezno.

Remigiusz Krajniak z Żar w Lubuskiem działa na rzecz ochrony środowiska, na swoim koncie ma batalię z trucicielami środowiska czy protest przeciwko wycince drzew.       

Grzegorz     Krakowiak  z gminy  Dobra w Zachodniopomorskiem. Informatyk, który w czasie wolnym prowadzi lokalny portal internetowy mierzyn.pl. Opowiedział nam o swoim portalu w wywiadzie – W pracy watchdoga potrzebna jest systematyczność.

Janusz     Lesiński   z Zawoni z Dolnego Śląska.  Lokalny dziennikarz obywatelski. Prowadzi portal Echo Zawoni.    

Alicja    Matwiejczuk   z Ośna Lubuskiego to niezłomna obrończyni jezior, które są bogactwem przyrodniczym jej gminy, a także współzałożycielka  stowarzyszenia Leubuzzi działającego na rzecz uchodźców. O swoich działaniach mających zapobiec katastrofie ekologicznej w Ośnie opowiedziała nam w wywiadzie – Zaczęło się od tego, że burmistrz na mnie nakrzyczał.

Martyna     Regent  to gdyńska aktywistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Była jedną z inicjatorek wieloletniej batalii w obronie terenów zielonych ważnych dla mieszkańców, które miały być sprzedane pod budowę hotelu. Opowiedziała o niej w rozmowie z nami – Polanka dla wszystkich!

Paweł     Szymczak    działa na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy Otmuchów (woj. opolskie). W trakcie trwania Szkoły założył lokalne Stowarzyszenie Zrównoważony Otmuchów.

Joanna     Wolska   z  Bielsko-Białej. Lokalna aktywistka współorganizująca m.in. Bielski Marsz Równości.        

Rafał    Wolny  to aktywny mieszkaniec Koszalina monitorujący działania lokalnych władz. 

W czasie półrocznego szkolenia uczestnicy SIS-u mieli za zadanie przeprowadzić monitoring w wybranym przez nich obszarze. Poniżej  przedstawiamy tematy monitoringów z linkami do prezenetacji:

  1. Niska przejrzystość relacji władza – inwestorzy przy procesach inwestycyjnych. Martyna Regent (Gdynia), Marcin Cichowicz (Żukowo), Grzegorz Krakowiak (Mierzyn), Grzegorz Kosiński (Gniezno). Link do prezentacji.
  2. Prawa człowieka, prawa dziecka, prawa uczniowskie w szkole. Analiza zapisów wybranych statutów szkolnych w Dąbrowie Górniczej i Bielsku Białej. Anna Dęboń, w działaniach oraz w trakcie prezentacji wspierana przez Roberta Strzałę (Dąbrowa Górnicza) Joanna Wolska (Bielsko-Biała). Link do prezentacji. Obszerny raport z monitoringu będzie dostępny we wrześniu.
  1. Transport publiczny. Ania Sołtysiak, Ewa Burnecka (Czernica), Alicja Matwiejczuk (Ośno Lubuskie), Remigiusz Krajniak (Żary), Paweł Szymczak (Otmuchów). Link do prezentacji.
  2. Czy lekcje WDŻ zaspokajają potrzeby młodzieży w zakresie edukacji seksualnej i praw reprodukcyjnych? Katarzyna Kołodziejczyk (Bydgoszcz), Anna Furmaniuk (Poznań) i Adrianna Klimaszewska (Wrocław). Link do prezentacji.
  3. Konsultacje społeczne. Analiza na przykładzie wybranych gmin. Skład: Milena Dudzińska (Długołęka), Janusz Lesiński (Zawonia), Marcin Jaworski (Bytów), Rafał Wolny (Koszalin), Michał Derencz (Radków). Link do prezentacji.

 

Szkoła Inicjatyw Strażniczych organizowana jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

                       

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *