Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS) – to cykl szkoleń dla mieszkańców wsi i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają.
Tym razem zapraszamy osoby mieszkające w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Rekrutacja trwa do 30 listopada. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w SIS-ie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i wypełnienia zgłoszenia (tu regulamin udziału w Szkole).
Formularz zgłoszeniowy
Kto może wziąć udział w szkoleniach?
W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają. Dlatego osoby, które pełnią funkcję radnego/ej, sołtyski/sa czy pracują w gminie, na rzecz której działają, nie mogą brać udziału w naszym szkoleniu. Jeśli jednak są zainteresowane tematyką watchdogową, prosimy o sygnał. Spróbujemy odpowiedzieć na zapotrzebowanie, organizując webinaria. Zachęcamy również do zapisania się na naszego newslettera, w którym na bieżąco informujemy o naszych działaniach.
Co oferujemy?
- 10 webinariów – tematy i terminy poniżej;
- 3 szkolenia stacjonarne z zakresu praw człowieka, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, higieny pracy watchdoga.
- Kontakt z osobami, które prowadzą działania podobne do Twoich;
- Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły);
- Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.
Tematy spotkań
Webinaria:
- 15.12.2022 – Wprowadzenie do kursu. Rola dostępu do informacji.
- 12.01.2023 – Wolność słowa.
- 26.01.2023 – Budżet miasta i gminy.
- 09.02.2023 – Ochrona środowiska – dostęp do informacji o środowisku.
- 23.02.2023 – Polityka gminno-miejska: zagospodarowanie przestrzenne.
- 23.03.2023 – Polityka gminno-miejska: gospodarowanie odpadami.
- 13.04.2023 – Narzędzia pomocne w komunikacji.
- 11.05.2023 – W jaki sposób w czytelny sposób przedstawiać zebrane dane.
- 15.06.2023 – Spotkanie w grupach tematycznych
oraz webinaria dodatkowe w ramach potrzeb grupy.
Webinaria planowane są na godzinę 20.00 w czwartkowe wieczory. Będą trwać maksymalnie półtorej godziny.
Spotkania stacjonarne
I Zjazd. 20 – 22.01.2023 Wprowadzenie do metodologii działań strażniczych, etyka działań strażniczych. Prawa człowieka i ich granice.
II Zjazd. 10-12.03.2023. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu. Analiza prawa
III Zjazd. 21-23.04.2023. Formułowanie wniosków opartych na dowodach oraz tworzenie rekomendacji. Praca z emocjami, higiena pracy watchdoga.
Spotkania stacjonarne zaczynamy w piątek o godzinie 15.00. Kończymy w niedzielę o godzinie 14.00. Będą one zorganizowane w miejscu z dogodną komunikacją publiczną. Rozważane lokalizacje: Białystok, Lublin, Olsztyn, Kielce, Radom.
Czego oczekujemy od osób zaproszonych do Szkoły?
Osoba, która zostanie zaproszona do udziału w Szkole, powinna być przygotowana na:
- Rozwijanie swojej wiedzy i obecność na wszystkich szkoleniach;
- Przestrzeganie zasad organizacji strażniczych: obiektywizmu, jawności, rzetelności i działania na rzecz dobra wspólnego.
- Dzielenie się swoim doświadczeniem;
- Otwartość na inne osoby biorące udział w Szkole (różne poglądy polityczne, ideologiczne). To, co nas łączy, to szacunek do praw człowieka i zainteresowanie informacją publiczną.
- Przeprowadzenia mini monitoringu w wybranym obszarze;
- Wykorzystanie zdobytej wiedzy i narzędzi na rzecz poprawy jakości życia swojej miejscowości i/lub w obszaru, w którym działa.
Osoby aplikujące do Szkoły zgłaszają się na cały cykl szkoleniowy, co oznacza, że deklarują udział we wszystkich webinariach i szkoleniach. Ważną częścią naszej Szkoły jest poznanie innych osób, które prowadzą podobne działania w innych miejscowościach.
Jednym z elementów Szkoły jest przeprowadzenie mini monitoringu w wybranym obszarze razem z innymi uczestnikami. Obszary, które proponujemy do pracy to:
- ochrona środowiska (drzewa, zanieczyszczenie powietrza itp.);
- miejskie/gminne polityki (np. gospodarowanie odpadami, zagospodarowanie przestrzenne);
- sprawdzanie działania organów (władze miasta/gminy, spółki miejskie, szkoły);
- prawa mieszkańców (sesje rady miasta/gminy, informacja publiczna, partycypacja, info o prawach człowieka).
Realizator dokłada starań, żeby w SIS mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi i innymi osobami zależnymi. Po przyjęciu do Szkoły będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.
Informacji na temat Szkoły Inicjatyw strażniczych udziela Agnieszka Podgórska – tel. +48 607 859 482, mail: agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z relacjami ze zjazdów poprzedniej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych!
Relacja ze zjazdu we Wrocławiu
Relacja ze zjazdu w Poznaniu
Jeżeli interesuje Cię udział w Szkole, obejrzyj nasze webinarium i sprawdź czy na pewno to dla Ciebie. Link do webinarium: Zapraszamy do obejrzenia webinarium “Lokalnie dociekliwi – o jawności i roli watchdogów w Polsce, w czasie którego opowiadamy więcej o Szkole Inicjatyw Strażniczych.
Komentarze