Fundacja Wolności i Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapraszają na dyskusję ekspercką o rozwiązaniach prawnych wspierających niezależne media lokalne. Chcemy opowiedzieć o niektórych pomysłach na zmiany i budowaniu świadomości ich potrzeby i upowszechnienia.
Spotkanie, które odbędzie się w Lublinie, będzie transmitowane na naszym Facebooku oraz kanale Youtube. Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.
Termin: 22 czerwca 2022 r., godz. 12:00-15:00
Link do wydarzenia
Jako środowiska obywatelskie, watchdogowe, widzimy, jak bardzo potrzebny jest niezależny nadzór nad działaniami władzy. Solidarność i wzajemne wspieranie się niezależnych dziennikarzy i watchdogów może przynieść wiele korzyści społecznych. Dziennikarze śledzą nadużycia i umieją je opisywać, zaś watchdogi cierpliwie zdobywają informację i dążą do zmian systemowych. Czasem te role się uzupełniają, innym razem łączą. Niestety stanowią rzadkość we współczesnej Polsce. A czasem istniejące rozwiązania działają przeciw niezależnym mediom i przeciw korzystaniu z praw przez mieszkańców gmin. Tak się dzieje, gdy tytuły prasowe rejestrują samorządy czy spółki skarbu państwa. Dlatego warto szukać systemowych rozwiązań wspierających rozwój niezależnych mediów lokalnych oraz gwarancji chroniących mieszkańców przed nadużyciami władzy.
Program spotkania Niezależność mediów lokalnych – jak ją wspierać?
- Przedstawienie problemu: Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Watchdog i Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności.
- Czy biuletyn gminny jest tym samym, co zarejestrowany tytuł prasowy? Konrad Siemaszko, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Uciszanie prasy lokalnej – Jadwiga Hereta, Tygodnik Zamojski
- Strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej – Marzena Błaszczyk, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Jaka powinna być polityka państwa w zakresie wspierania niezależnej prasy? Andrzej Andrysiak, właściciel Gazety Radomszczańskiej i Prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
- Dyskusja z zaproszonymi gośćmi.
Spotkanie organizujemy w Lublinie nie bez powodu. Tu działa Fundacja Wolności – organizacja strażnicza, która zaangażowała się w obronę niezależności Dziennika Wschodniego. Dziennikarze tej gazety zatrzymali likwidację spółki, która była jej właścicielem. A sama likwidacja miała być sposobem na uciszenie niezależnej gazety. Fundacja Wolności stanęła murem za dziennikarzami. Wspierała także Tygodnik Zamojski, którego dziennikarka i redaktor naczelny zostali pozwani przez lokalną spółkę o naruszenie jej dóbr osobistych. Województwo lubelskie jest jedynym województwem, w którym udało się zbudować organizacje strażnicze. Tak więc Lublin jest miejscem wyjątkowym. I dlatego – chcąc podkreślić wyjątkowość tego regionu – postanowiliśmy spotkać się właśnie tutaj.
***
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu “Kryzys lokalnego dziennikarstwa w krajach grupy wyszehradzkiej i specyficzna rola gazet samorządowych w wywołaniu i pogłębianiu się tego kryzysu” wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Liderem projektu jest czeska organizacja Oživení, z.s, a partnerami węgierska Mérték Médiaelemző Műhely Közhasznú Nonprofit Kft. (Mertek Media Monitor), Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Transparency International Słowacja.
Zapis spotkania można znaleźć poniżej.
warto poruszyć przypadek quasi niezależnych lokalnych mediów, tzn takich, które twierdzą / sądzą, że są niezależne, zaś nie spełniają funkcji kontrolnych względem samorządu, biorąc jednocześnie pieniądze za umieszczane reklamy i ogłoszenia gminne. Zgodnie z powiedzeniem – płacę i wymagam , to gmina (powiat) płaci i wymaga “właściwego” podejścia dziennikarskiego.
Zależności od aktualnych władz (lokalnych,centralnych) ich rodzajów, mają różne formy i wielostopniowy charakter.
Na tym nie koniec.
Istnieje również uzależnienie środowiskowe.
O tym, które medium od kogo jest zależne, czasami widać od pierwszego wejrzenia ( kryteria formalne, np.media takiej czy innej władzy) jednak czasami trzeba włożyć więcej pracy i uwagi aby te zależności dostrzec.
Jeśli jednak ktoś (tzn. medium) na tzw. dzień dobry głosi że jest niezależne to nie będzie dużym błędem założenie że właśnie łże jak przysłowiowa bura ….
O tym czy jest to medium niezależne decydują odbiorcy, oczywiście wtedy gdy nie są idiotami.
Media zależne też mówią prawdę wtedy, gdy w tym aby ją ogłaszać swój interes mają.