Niezależność lokalnych mediów

Dziękujemy za zgłoszenia mediów lokalnych przesłane za pośrednictwem ankiety.

Do dziś otrzymaliśmy prawie 400 ankiet, dotyczących ponad 260 tytułów. Zgłoszone przez Was media mają bardzo różny charakter – to portale, fanpejdże, stacje radiowe czy telewizyjne, gazety papierowe. Nie zamykamy formularza, więc zgłoszenia mogą dalej spływać. Przystępujemy jednak do dalszych działań, związanych ze zgłoszonymi uwagami.

Dyskusja ujawniła, jak wiele wątpliwości towarzyszy sformułowaniu „media niezależne”. Zgłaszane wątpliwości, skargi i uwagi prowadzą nas do podzielenia problemów i wizji niezależności na kryteria ważne dla określenia niezależności. Przy każdym z tych kryteriów pojawia się sporo pytań, o których będziemy chcieli porozmawiać z praktykami i medioznawcami:

  1. Brak związków z lokalną władzą.
  2. Kontrolowanie władzy. Jakie powinny być treści prezentowane przez gazetę?
  3. Finansowanie.
  4. Kim może być właściciel, a kim być nie powinien?
  5. Kim mogą być dziennikarze piszący w gazecie, kim być nie mogą?
  6. Czyje głosy są prezentowane w gazecie?

Na początku lutego planujemy dyskusję o niezależności mediów ze specjalistami.

Trzecia zgłaszana sprawa to sposób prezentacji danych. Proponowaliście, by pokazać, gdzie są redakcje, gdzie właściciele, a w inny sposób zaprezentować zasięgi. Tym będziemy się zajmować później. Najpierw musimy przedyskutować kryteria niezależności, potem zweryfikować otrzymane dane, a dopiero potem nanosić dane na mapę. Będziemy zapewne szukać pomocy w wizualizowaniu danych.

O kolejnych etapach naszej pracy będziemy Was informować.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Maria Moczydlak

    RPO nie robi nic – jestem notorycznie zastraszana przez wójtów, burmistrzów, starostów itd. Prasa lokalna jest szargana – a propagandowo-indoktrynacyjne wydawnictwa samorządowe – stanowią nieuczciwą konkurencję. To skandal na miarę UE. Policja nie jest bez skaz a nawet nadużywają propagandy w internecie.

  2. Anna Z stała czytelniczka

    Z dużym niesmakiem przyjęłam umieszczenie prezydenta Majchrowskiego w towarzystwie prominentów z PiSu..
    Przez kadencję trwającą kilkanaście lat zdziałał wiele dobrego dla Krakowa. Ponieważ nikt nie jest idealny zdarzały mu się też błędy .Dzięki ciągłości tej władzy Kraków ominęło wiele problemów przy zmianach kolejnych ekip. Autorka artykułu nie ma szerszego spojrzenia na całokształt, Mam nieodparte wrażenie, że została skutecznie obdzwoniona przez przeciwników prezydenta,
    Zdarzało mi się wspierać wasz portal, teraz jednak z tego rezygnuję mimo, że większość tematów wraz z komentarzami była zgodna z
    moimi poglądami . Jest mi z tego powodu przykro.

    1. Joanna Gucman

      Błogosławieni Nietykalni nie jest ani gronem zamkniętym, ani wyłącznie “towarzystwem prominentów z PiS”. Każda z wymienionych przez nas osób trafiła tu nie bez powodu. Nie ma znaczenia przynależność partyjna czy powiązania z którąś z partii politycznych. Liczy się dla nas to, w jaki sposób te osoby postępują w konkretnych sprawach. Prezydent Majchrowski znalazł się w tej grupie, bo za pieniądze podatników tworzy przestrzeń propagandy. Jego przypadek udowadnia, że ogólnopolska telewizja publiczna to nie jedyna tuba władzy, a lokalni włodarze pragną miejskich odpowiedników. W Krakowie urząd i miejskie spółki, finansują nie jedną, a dwie miejskie tv. Od lat zajmujemy się tematyką związaną z finansowaniem i wydawaniem przez samorządy gazet. Krytycznie wypowiadamy się na ten temat i nie ma dla nas znaczenia, kto lokalnie rządzi. Nie wypowiadamy się o innych obszarach działań prezydenta Krakowa. Kontekst jest jednoznaczny i każdy z Błogosławionych Nietykalnych jest przez nas opisany w konkretnym kontekście: https://siecobywatelska.pl/blogoslawieni-nietykalni/ Dziękujemy za Twoje dotychczasowe wsparcie. Nasze działania nadal będą związane z patrzeniem na ręce władzy.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *