Apel do RPO w sprawie Polska Press

Razem z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zaapelowaliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich, by po niekorzystnym wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącym przejęcia przez Orlen Polska Press, kontynuował sprawę.

7 czerwca 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody Prezesa Urzędu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Polska Press sp. z o.o. (sygn. XVII AmA 43/21).

Z dużym niepokojem przyjęliśmy przejęcie przez spółkę należącą do Skarbu Państwa, a tym samym podporządkowanie władzy publicznej, wydawnictwa stanowiącego do tej pory ważną część niezależnej prasy lokalnej. Od lat zwracamy uwagę na zagrożenie dla wolności słowa i prawa do rzetelnej informacji, jakie niesie za sobą podporządkowanie mediów władzy – lokalnej i centralnej. O problemie zależności mediów od władzy na łamach NGO.PL pisała członkini Zarządu Watchdoga Marzena Błaszczyk – Władza i media – czemu powinny być rozdzielone?

Dlatego apelowaliśmy do RPO, by zajął się tą sprawą i pokładaliśmy dużą nadzieję w złożonym przez Rzecznika odwołaniu od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Polska Press sp. z o.o

Choć Sąd Okręgowy oddalił to odwołanie, Rzecznik może złożyć od niego apelację (otrzymał pisemne uzasadnienie wyroku 27 lipca i od tego dnia ma dwa tygodnie na jej złożenie). Wspólnie z Helsińską Fundację Praw Człowieka zaapelowaliśmy, by skorzystał z tej możliwości:

Utrzymanie tego wyroku w mocy miałoby niekorzystne skutki dla ochrony wolności mediów, prawa do informacji i ochrony pluralizmu, i to nie tylko w samej sprawie przejęcia Polska Press.

– piszemy w liście do RPO

Treść apelu dostępna jest tutaj.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. FOIA

  Może najlepiej będzie, petycję do RPO wysłać?
  Po co bawić się w apele ?
  Przecież SOWP samo jest adresatem “ciekawych” petycji.
  https://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=884
  HFPC chyba też jakieś “błyskotliwe” petycje dostaje.
  Można je wykorzystać a w szczególności ich intelektualną “błyskotliwość” i RPO zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *