Nasz tour za Tourem

W długi weekend czerwcowy gościliśmy na trzech, z około stu, planowanych przystanków Tour de Konstytucja. Byliśmy w Policach, Szczecinie i Kamieniu Pomorskim.

Jesteśmy pełni uznania dla organizatorów – każde spotkanie to eksplozja endorfin i energii dla osób uczestniczący, ale też ciężka praca organizacyjna po stronie całego zespołu Tour de Konstytucja – Roberta Hojdy, Danuty Przywary i Kingi Dagmary Siadlak. W każdym miejscu jest też organizacja, osoba lub inicjatywa organizująca wydarzenie, nagłaśniająca je i zapewniająca logistykę. W wydarzeniu uczestniczą rady adwokackie i organizacje planujące obserwację dnia wyborów. Na “naszych” przystankach były to Obserwatorium Wyborcze i Komitet Obrony Demokracji. No i są goście specjalni i gościnie specjalne. My spotkaliśmy dr Hannę Machińską, prokurator Ewę Wrzosek i sędziego Igora Tuleyę. 

Celem naszej wizyty nie była oczywiście czysta zabawa i radość. Wręcz przeciwnie. Pojechaliśmy przyjrzeć się, jak można wzmocnić tę wspaniałą inicjatywę. Bo organizacje społeczne powinny działać razem, jeśli ich cele są podobne.

Biały napis na czerwonym tle "Idę na Wybo23"Od pewnego czasu – dzięki wsparciu Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy realizujemy projekt “Od Atomów do zorganizowanego społeczeństwa Obywatelskiego na rzecz praworządności”. I wybory to idealny moment na wspólne działanie. Pomysły na działanie udało się zacząć wdrażać już podczas tych trzech przystanków. Zostaliśmy zaproszeni do brania udziału w debatach na przystanku w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim. Dziękujemy Kongresowi Kobiet w Szczecinie za zaproszenie. Rozmawialiśmy o głosowaniu przez Polonię i o ciszy wyborczej.

Udało nam się też upowszechnić super grafikę przygotowaną przez Akcję Demokracja – Idę na #Wybo23. Pojawili się już pierwsi chętni do wieszania banerów z tą grafiką na płotach ogrodów, a w Kamieniu Pomorskim lokalna restauratorka w marinie obiecała przykleić hasło na szybie przy wejściu. 

Nasze refleksje dotyczące tego, jak wzmocnić Tour de Konstytucja dotyczą jeszcze większej ilości atrakcji przed wydarzeniem i po nim. Wszelkie zagadki i quizy oraz sympatyczne gadżety wyborcze stanowią atrakcję i powodują iż widać to nasze wspólne działanie. Zapewne kolejne kilka tygodni będziemy się organizować z innymi organizacjami, ale Tour de Konstytucja trwa w tym roku aż cztery miesiące i dopiero się zaczął. Nadgonimy i dołączymy się.

Mamy nadzieję, że na trasie będą też dołączały nowe inicjatywy, których jeszcze nie znamy. Wybory to wspólna sprawa. 

Dziękujemy za zaproszenie organizatorkom lokalnym – Jagodzie Gmachowskiej (Police) i Bognie Czałczyńskiej oraz Kongresowi Kobiet (Szczecin i Kamień Pomorski)

Transmisje ze wszystkich wydarzeń można obejrzeć na fanpejdżu Tour de Konstytucja [link do fanpejdża]; Linkujemy transmisje ze wspomnianych wydarzeń – Police; Szczecin; Kamień Pomorski

Podziękowania dla darczyńców:

Na Tour de Konstytucja jesteśmy dzięki wsparciu projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt. “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

Logo programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. 1948

    W jaki sposób w czasie owych „tour za Tourem ” przejawiły się działania chroniące prawo uwidocznione w np. art. 61 Konstytucji RP.
    Prawo warunkujące realność innych praw człowieka i praw obywatelskich, również w czasie wyborczym?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *