Co z jawnością komitetów wyborczych?

Na początku lutego ruszyła kampania wyborcza, która dziś powinna być już wspomnieniem. Ale nie jest – wybory prezydenckie się nie odbyły i wciąż nie wiemy, kiedy się odbędą. Tym razem jednak nie o organizacji wyborów, lecz o kandydatach i ich stosunku do jawności.

27 lutego wysłaliśmy pierwsze wnioski o informację publiczną do komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Pytaliśmy o wykaz umów zawartych przez komitet, o wydatki, jakie poniósł od początku kampanii do dnia realizacji wniosku oraz o wpłaty na rzecz komitetu (więcej o wniosku w artykule: Test z jawności dla komitetów wyborczych).

Zapytaliśmy wówczas:

 • Roberta Biedronia
 • Krzysztofa Bosaka
 • Andrzeja Dudę
 • Szymona Hołownię
 • Małgorzaty Kidawę-Błońskią
 • Władysława Kosiniaka-Kamysza
 • Mirosława Piotrowskiego
 • Leszka Samborskiego
 • Pawła Tanajnę
 • Piotra Wrońskiego
 • Stanisława Żółtka

Do komitetu wyborczego Andrzeja Dudy wysłaliśmy wniosek tradycyjną pocztą, ponieważ nie udostępnił na stronie adresu mailowego. Dosyć szybko dostaliśmy odpowiedź:

Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji w trybie ustawy. 

link do odpowiedzi

Przed wyborami 5 lat temu stanowisko tego kandydata było zgoła inne.

Wnioskowane dane udostępnił jedynie komitet wyborczy Władysława Kosiniaka Kamysza (pismo przewodnie, wykaz wpłat, wykaz wydatków).

Komitet Roberta Biedronia przedłużył czas odpowiedzi do 16 maja (liczymy, że niebawem dostaniemy odpowiedź), komitet Pawła Tanajny „zawiesił” realizację wniosku, a poniżej odpowiedź komitetu Krzysztofa Bosaka:

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej informuję, że żądane przez Państwa informacje nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Komitet wyborczy nie jest podmiotem publicznym w rozumieniu ustawy. W związku z tym nie podlegamy obowiązkom wynikającym z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Informacje o finansowaniu komitetu będą przekazane Państwowej Komisji Wyborczej i ujawnione w terminie oraz zakresie wynikającym z ustawy – Kodeks wyborczy.
W części dotyczącej wpłat uwzględnienie wniosku stanowiłoby także naruszenie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych oraz ustawy o ochronie danych osobowych, ponieważ polegałoby na ujawnieniu danych osobowych darczyńców komitetu, którzy nie upoważnili komitetu do przetwarzania ich danych osobowych w taki sposób.
Z poważaniem,
Michał Wawer
KW Kandydata na Prezydenta RP Krzysztofa Bosaka
 
 

Pozostałe komitety się nie odezwały.

Pytamy po raz drugi

12 maja ponownie wysłaliśmy do wymienionych wyżej kandydatów wnioski o informację publiczną o bardzo podobnej treści (treść wniosku), jak poprzednio. Pominęliśmy jedynie komitet Roberta Biedronia, czekając do 16 maja na odpowiedź na pierwszy wniosek.

Błyskawiczną odpowiedź otrzymaliśmy od komitetu Pawła Wrońskiego:

Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Piotra Wrońskiego oświadcza, że nie utworzył funduszu wyborczego, więc tym samym nie zbierał żadnych funduszy oraz nie podpisywał żadnych umów. KW Piotra Wrońskiego działał w trybie społecznym. Mimo zebrania przez sympatyków Piotra Wrońskiego wymaganej liczby podpisów do rejestracji kandydata, KW nie złożył tychże podpisów ze względu na łamanie ówczesnej ustawy związanej z obostrzeniami związanymi z COVID19 o przemieszczaniu się. Zebrane podpisy w liczbie powyżej 103 tys. zostały publicznie zniszczone.
tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=JOQbx4NsluI&t=280s
Pozdrawiam,
Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Piotra Wrońskiego
Krzysztof Przybylak

Będziemy Was na bieżąco informować o postępach.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *