Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zgromadzeniach publicznych

13 czerwca 2023 r. o g. 19 razem ze Stowarzyszeniem 61 zapraszamy na kolejnego live’a z cyklu naszych spotkań związanych z wyborami. Tym razem będziemy rozmawiać o zgromadzeniach publicznych.

W ostatnich latach obserwujemy wiele zagrożeń związanych z wolnością zgromadzeń (m.in. w związku z kontrowersjami wokół zmian w Prawie o zgromadzeniach), z drugiej jednak strony rejestruje się ich rekordową liczbę. Odbywa się również wiele spontanicznych demonstracji i manifestacji spontanicznych.
Jednocześnie wzrasta świadomość, że wolność zgromadzeń i możliwość swobodnego korzystania z niej jest absolutnie konieczna dla uczestniczenia przez obywateli w życiu politycznym i jest jednym z podstawowych narzędzi wywierania legalnego wpływu na decyzje władz. Możliwość udziału w pokojowym zgromadzeniu powiązana jest z możliwością wyrażania i manifestowania swoich poglądów, wolnością słowa, wolnością przemieszczania się i udziału w życiu publicznym. Naruszenie wolności zgromadzeń prowadzi do naruszeń kolejnych praw obywatelskich.
 
Podczas kolejnego live porozmawiamy właśnie o zgromadzeniach publicznych – o standardach wolności zgromadzeń w prawie międzynarodowym oraz wolności zgromadzeń w Polsce. Przyjrzymy się również działaniom policji podczas takich wydarzeń – postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co leży w zakresie ich obowiązków, a co jest już przekroczeniem uprawnień.
Oczywiście znajdzie się też czas na pytania z Państwa strony. 
 
Naszymi gośćmi będą : 
 

Joanna Rostkowska – edukatorka praw człowieka i obserwatorka zgromadzeń od 2017 roku. Obecnie specjalistka ds. wolności zgromadzeń w Amnesty International Polska.

 
Gerard Bah – młodszy inspektor Policji w stanie spoczynku, absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka oraz kierunku Ochrona Praw Człowieka PAN. W latach 2012-2016 członek Rady Konsultacyjnej ds. przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji przy Radzie Ministrów oraz Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych. W latach 2007 – 2018 Pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Współautor procedur antydyskryminacyjnych w Policji. Certyfikowany trener kompetencji wielokulturowych oraz z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji nierównego traktowania.  W 2015 roku nominowany do prestiżowej nagrody Okulary Równości.
 

Serdecznie zapraszamy 🙂


Standardy zgromadzeń – prezentacja

Obejrzyj nagranie ze spotkania


Spotkanie jest organizowane dzięki wsparciu projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt. “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

 

Logo programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. 1948

    ” Naruszenie wolności zgromadzeń prowadzi do naruszeń kolejnych praw obywatelskich ”
    Teza wątpliwa jeśli chodzi o związek przyczynowo-skutkowy.
    Naruszenia wolności słowa (prawa człowieka) są spowodowane naruszeniami prawa człowieka do informacji (obiektywnego, podmiotowego ).
    Jak bowiem człowiek może korzystać ze swojej wolności słowa, jeśli nie ma możliwości wolnego korzystania z informacji?
    Będzie wydawać z siebie, zaprogramowany przez propagandzistów bełkot?
    Wtedy będzie wolny?
    Należy odróżniać prawa człowieka obiektywne, podmiotowe (naturalne) istniejące niezależnie od woli ludzkiej tak samo jak wszystkie inne prawa przyrody, od praw obywatelskich będących wyrazem woli państwa.

    To że państwa winny się starać aby prawa ich obywateli będące wyrazem woli danego państwa, , nie naruszały praw człowieka to już w epoce po ogłoszeniu przez ludzkość swojego AKTU WIEDZY o prawach człowieka, banalna prawda.

  2. Katarzyna Batko–Tołuć

    Może to skrót myślowy, drogi 1948, ale Twoja uwaga brzmi jakby wolność zgromadzeń była prawem obywatelskim. Podczas, gdy wolność zgromadzeń jest wolnością. A zatem przysługuje nam właśnie w sposób naturalny. Pewnie wypowiedź dotyczy naruszania praw “obywatelskich”. I masz uwagi do “obywatelskich”. Ale Twoja wypowiedź jest skomplikowana i trudno się tego domyślić. Nauczyciel musi dbać o uczniów 🙂

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *