List poparcia dla Stowarzyszenia Nigdy Więcej

Na początku czerwca Stowarzyszenie Nigdy Więcej zwróciło uwagę na obecność Szymona Marciniaka – wybitnego sędziego piłkarskiego – na wydarzeniu Everest organizowanym przez Sławomira Mentzena z Konfederacji.

Organizację zaniepokoił fakt, że sędzia swoim udziałem w tej imprezie może przyczynić się do zwiększenia popularności polityka znanego z kontrowersyjnych i ksenofobicznych poglądów. Dlatego organizacja zaapelowała do Szymona Marciniaka o “zdystansowanie się od skrajnie prawicowych działań”. Po publikacji apelu Stowarzyszenie Nigdy Więcej musiało zmierzyć się z falą krytyki czy wręcz hejtu, dlatego organizacje społeczne, chcąc wyrazić swoje uznanie dla organizacji i jej działań, napisały list poparcia, który publikujemy poniżej.

List poparcia dla Stowarzyszenia Nigdy Więcej

My, niżej podpisane osoby reprezentujące organizacje społeczne i inicjatywy obywatelskie, wyrażamy nasze pełne poparcie dla działania Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Organizacja ta publicznie wskazała na niewłaściwość obecności sędziego piłkarskiego Szymona Marciniaka na wydarzeniu organizowanym przez lidera Konfederacji, Sławomira Mentzena, który swój program polityczny zdefiniował publicznie 25 marca 2019 roku: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej” (źródło). Wyprodukowane zostały też kubki i koszulki z niektórymi z tych haseł (źródło). 

Stowarzyszenie Nigdy Więcej zwróciło uwagę na niedopuszczalność wspierania przez osoby pełniące ważne społecznie funkcje poglądów wymierzonych przeciw konkretnym grupom społecznym. Wsparcie takie nie musi oznaczać ich głośnego wypowiadania. Czasem wystarczy sama obecność na wydarzeniu organizowanym przez osobę głoszącą takie poglądy, by przyczynić się do zwiększenia jej społecznego uznania. Tak było w tym wypadku – obecność sędziego uwiarygadniała osobę, której słowa powinny wykluczyć ją z życia publicznego.

Stowarzyszenie Nigdy Więcej zareagowało właściwie, wyrażając sprzeciw wobec promocji poglądów rasistowskich i homofobicznych nawołujących do eliminacji z życia publicznego przedstawicieli mniejszości. To właśnie powinny robić organizacje społeczne, zwłaszcza jeśli w tym zakresie brakuje potrzebnego zaangażowania ze strony państwa. W konsekwencji organizacja otrzymała liczne wiadomości z groźbami i obelgami ze strony skrajnej prawicy. Również ze strony niektórych polityków i mediów pojawiły się niesprawiedliwe oskarżenia pod adresem Stowarzyszenia Nigdy Więcej, podważające podstawową kwestię: prawo do wyrażenia publicznej krytyki dotyczącej udziału sędziego Szymona Marciniaka w wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena.

Cieszy nas, że mimo ataku na Stowarzyszenie Nigdy Więcej jego działanie okazało się skuteczne, a sędzia Szymon Marciniak odciął się od wspierania wszelkich rasistowskich i ksenofobicznych poglądów. Tym samym w polskiej debacie publicznej, w której granice dopuszczalnych wypowiedzi coraz bardziej się przesuwają, pojawił się silny akcent przypominający o wartościach, zasadach i odpowiedzialności, jakimi powinny kierować się osoby publiczne.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Nigdy Więcej za odwagę i determinację w realizacji swoich statutowych działań. Wzywamy instytucje państwa do ochrony organizacji i osób działających na rzecz realizacji i obrony praw człowieka.

  • Dominik Puchała, Akcja Demokracja
  • Amnesty International Polska
  • Paulina Zawadzka, Fundacja Artonomia
  • Fundacja Autonomia
  • Sylwia Kowalska, Fundacja Autism Team, Chcemy Całego Życia, Inicjatywa “Nasz Rzecznik”
  • Fundacja Diabeciaki
  • Julia Brykczyńska, Fundacja dla Polski
  • Magdalena Witwicka, Fundacja Geremka
  • Agata Teutch, Fundacja Juniper
  • Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja im. Stefana Batorego
  • Agnieszka Kosowicz, Fundacja Polskie Forum Migracyjne
  • Anna Schmidt-Fic, Protest z Wykrzyknikiem
  • Jacek Królikowski, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka 
  • Iwona Janicka, Moc Inicjatyw
  • Anna Duniewicz, Inicjatywa “Nasz Rzecznik”
  • Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych
  • Jacek Purski, Instytut Bezpieczeństwa Społecznego
  • Jan Gawroński, Klub Świadomej Młodzieży Fundacja Autism Team, Chcemy Całego Życia
  • Kinga Łozińska, Komitet Obrony Demokracji
  • Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
  • Witold Klaus, Konsorcjum Migracyjne
  • Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna
  • Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
  • Zbigniew Gluza, Ośrodek KARTA
  • Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska
  • Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii
  • Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet
  • Katarzyna Słubik, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

 

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Jahu

    Dzien dobry,

    nie zgadzam się z podawaniem jako źródło opinii pani Sitnickiej, która jest zatrudniona w redakcji nazywającej się “factcheckingową”, natomiast w istocie jest to zawoalowana agitacja światopoglądowa uprawiana przez OKO PRESS od początku działalności.

    Przy samym sprawdzaniu faktów powinno się powoływać na źródła, a źródłem jest konferencja posła Mentzena (tu link: https://www.youtube.com/watch?v=ev1YBU86aHU) na temat budowania poparcia politycznego.
    W trakcie wystąpienia, w sposób moim zdaniem cyniczny, przedstawił skąd się bierze 5 konfederacji. Wydaje mi się, że ta informacja jest ważna w kontekście rzucanych oskarżeń, gdyż tłumaczy mechanikę marketingu politycznego i jako kryterium główne wybiera skuteczność, a nie utożsamianie się z tymi poglądami. Również uchwalona przez senat Ustawa JUST była w tamtym czasie realną polityczną próba narzucenia rozwiązania trudnej kwestii mienia bezspadkowego, która przy biernej postawie klasy politycznej, kontrastującej ze społecznym brakiem poparcia antycypowanych rozwiązań, dawał przestrzeń do tworzenia politycznego kapitału.
    Różna może być ocena cynicznej postawy Mentzena – pełna zgoda – natomiast donos na osobę, która w temacie nie związany w żaden sposób z powyższymi kwestiami, przybyła na konferencje opowiedzieć o swoich sukcesach jest zachowaniem nagannym.
    To jest istota sprawy, którą Państwo, albo podobnie jak Mentzen, cynicznie ignorujecie, albo to kwestia braku zrozumienia.
    Namawiam do refleksji.

    Z wyrazami szacunku

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Moja refleksja jest taka, że niezależnie od tego czy ktoś cynicznie wypowiada się o dopuszczalności wykluczania czy robi to w wyniku osobistych przekonań nie ma znaczenia.

      A donos? Ale skąd Pan wie o donosie? Chciałby Pan mówić, to co Pan uważa za ważne? Tak zrobiło Stowarzyszenie Nigdy Więcej. A to, że ludzie w mediach społecznościowych, być może politycy zainteresowani zyskiem politycznym, media zainteresowanie sianiem dezinformacji, pisały o liście do UEFA to nie jest wina stowarzyszenia.

  2. To chyba o Was:

    ‘z kontrowersyjnych i ksenofobicznych poglądów’ znany jest WD?

  3. Rafał

    Sławomira Mentzena, który swój program polityczny zdefiniował publicznie 25 marca 2019 roku: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”

    Sorry ale nie jest to jego program polityczy. https://wolnosc.pl/deklaracja-ideowa/

      1. LP

        Podawanie informacji o ściganiu przez prokuraturę bez podania informacji że nic z tego nie wyszło jest czystą manipulacją.
        Konfederacja to nie moja bajka ale widać wyraźnie, że w sytuacji braku dowodów posługiwanie się oszustwem nie jest tu źle widziane.
        Jeśli tak wygląda sposób działania “Sieci obywatelskiej” no to cóż, nigdy więcej Watchdog.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *