W drugi weekend czerwca odbyło się spotkanie w ramach kursu (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy oraz Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Po raz pierwszy spotkały się zarówno osoby, które kończą kurs dedykowany watchdogom, jak również radni, sołtysi, mieszkańcy, którzy dopiero zaczynają działać lub od dawna angażują się w działalność na rzecz swojej miejscowości. Wszyscy ze wspólnym celem, aby uczyć się od siebie nawzajem, wysłuchać i wspólnie pracować nad lepszym i bardziej jawnym funkcjonowaniem swoich małych ojczyzn.
Jako pierwsi do Pruszkowa przyjechali uczestnicy i uczestniczki kursu (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy. Kurs był organizowany w formie online. Spotykaliśmy się na webinariach tematycznych (m.in. dostęp do informacji, skargi, wnioski, petycje, budżet miasta i gminy) i wieczornych rozmowach, w czasie których można było wymienić się doświadczeniami. Osoby uczestniczące w kursie mogły się zgłosić na dodatkowe spotkanie „na żywo” – do Pruszkowa przyjechało 25 osób z całej Polski (niektórzy, aby dojechać na godz. 17 wyjechali, już o 8 rano, także tour de Pologne😉) Po licznych spotkaniach online w końcu podaliśmy sobie ręce, opowiedzieliśmy, skąd kto jest, co robi i co warto zobaczyć w miejscowości, z której przyjechaliśmy. Super było usłyszeć, że jednak pomimo wielu różnic, sporo nas też łączy oraz zobaczyć się na mapie Polski. W sobotę od rana Szymon Osowski oraz Krzysztof Szopa kontynuowali rozpoczęte na webinariach wątki związane z dostępem do informacji oraz praktycznym funkcjonowaniem samorządu.
W sobotę dołączyli do nas uczestnicy i uczestniczki Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Najpierw pod okiem Edyty Widawskiej podzielili się swoimi doświadczeniami w trakcie prowadzonych działań monitorujących, a następnie odbyły się prezentacje ich działań.
Tematy monitoringów oraz prezentacje:
- Niska przejrzystość relacji władza – inwestorzy przy procesach inwestycyjnych. Martyna Regent (Gdynia), Marcin Cichowicz (Żukowo), Grzegorz Krakowiak (Mierzyn), Grzegorz Kosiński (Gniezno). Link do prezentacji.
- Prawa człowieka, prawa dziecka, prawa uczniowskie w szkole. Analiza zapisów wybranych statutów szkolnych w Dąbrowie Górniczej i Bielsku Białej. Anna Dęboń, w działaniach oraz w trakcie prezentacji wspierana przez Roberta Strzałę (Dąbrowa Górnicza) Joanna Wolska (Bielsko-Biała). Link do prezentacji. Obszerny raport z monitoringu będzie dostępny we wrześniu.
- Transport publiczny. Ania Sołtysiak, Ewa Burnecka (Czernica), Alicja Matwiejczuk (Ośno Lubuskie), Remigiusz Krajniak (Żary), Paweł Szymczak (Otmuchów). Link do prezentacji.
- Czy lekcje WDŻ zaspokajają potrzeby młodzieży w zakresie edukacji seksualnej i praw reprodukcyjnych? Katarzyna Kołodziejczyk (Bydgoszcz), Anna Furmaniuk (Poznań) i Adrianna Klimaszewska (Wrocław). Link do prezentacji.
- Konsultacje społeczne. Analiza na przykładzie wybranych gmin. Skład: Milena Dudzińska (Długołęka), Janusz Lesiński (Zawonia), Marcin Jaworski (Bytów), Rafał Wolny (Koszalin), Michał Derencz (Radków). Link do prezentacji.
Aktywną widownią, żywo reagującą na poruszane w czasie prezentacji tematy, byli uczestnicy i uczestniczki kursu (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy. Mieli oni potem okazję porozmawiać w grupach z osobami realizującymi poszczególne monitoringi. Czasem była to rozmowa miedzy aktywistami, a czasem między aktywistą a radnym czy „obiektem” monitoringu.
Wieczorem zorganizowaliśmy quiz samorządowy, który nie tylko sprawdził naszą wiedzę, ale przede wszystkim zapewnił świetną rozrywkę😉 – brawo „MY” i zapewnił, że obie grupy się zintegrowały.
Niedziela upłynęła nam pod znakiem wyborów. Katarzyna Batko-Tołuć zapytała obie – już połączone w jedną – grupy o to, jakie oczekiwania i obawy mają w związku z nadchodzącymi wyborami (parlamentarnymi i samorządowymi). Rozmawialiśmy o tym, co warto w ich kontekście sprawdzać, jakie są nasze oczekiwania, jakiego pozytywnego scenariusza oczekujemy. Obiecaliśmy sobie i wszystkim obecnym, że to tym tematem zajmiemy się intensywnie już po wakacjach.
Dziękujemy uczestniczkom i uczestnikom za zaufanie i duuuużo energii przywiezionej na nasze spotkanie. Mamy nadzieję, że zawarte znajomości będą procentowały w przyszłości, na pewno dla nas to było dobre doświadczenie, do którego będziemy wracać.
Spotkanie było finansowane z 1% oraz z projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Komentarze