Kropka nad i – każdy w Rosji, kto ma kontakty z zagranicą, to „agent zagranicy”

Jak donosi portal Meduza (za Ria Novosti) Władimir Putin podpisał ustawę o „zagranicznych agentach”, przyjętą wcześniej przez Dumę Państwową i zatwierdzoną przez Radę Federacji. Nowa ustawa stawia kropkę nad i, wyjaśnia i uzupełnia istniejące prawodawstwo w tym zakresie.

Każdy, kto otrzymuje wsparcie z zagranicy lub „w inny sposób znalazł się pod obcym wpływem”, jest uznawany za „zagranicznego agenta”. Nie musi otrzymywać żadnego zagranicznego finansowania.

„Zagraniczni agenci”, zgodnie z prawem, będą mieli zakaz nauczania w publicznych szkołach i na uczelniach, prowadzenia działalności twórczej ze wsparciem budżetu państwa, udziału w zamówieniach publicznych oraz przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko.

Ponadto ustawa wprowadza pojęcie „osób powiązanych z agentami zagranicznymi”. Będą wśród nich założyciele, menedżerowie, uczestnicy lub pracownicy organizacji uznanych za „zagranicznych agentów”.

Ustawa wejdzie w życie 1 grudnia. Duma Państwowa przyjęła ją 29 czerwca, a Rada Federacji zatwierdziła ją 8 lipca. Podobna ustawa, tylko mniej konkretna, została przyjęta już w 2021 roku.

Meduza jako „agent zagranicy”

Meduza to niezależne medium rosyjskie. Od lat, czytając Meduzę, każda osoba napotyka na sporej wielkości obwieszczenie:

Ten przekaz (materiał) został stworzony i (lub) rozprowadzony przez zagraniczne media działające jako agent zagraniczny i (lub) przez rosyjską osobę prawną działającą jako agent zagraniczny.

To obowiązkowy element każdej publikacji. Musi mieć odpowiednią wielkość. Jako że ten artykuł jest krótki, obwieszczenie zajmuje prawie połowę powierzchni.

Poza tym portal jest w Rosji zablokowany dla użytkowników. Blokada jest możliwa do obejścia, ale wymaga to pewnych umiejętności. Zgodnie z nową ustawą podpisaną przez dyktatora, czytanie Meduzy może być karane tak, jak opisano w nowej ustawie.

Dwa wnioski dla nas – Polek i Polaków

Po pierwsze, wiedzmy więcej o sytuacji wewnątrz Rosji i warunkach, w jakich działają ludzie, którzy próbują się przeciwstawić wojnie. Doceniajmy każdy ruch oporu.

Po drugie, uważajmy na pomysły, które przedstawiają politycy w Polsce. Ta ustawa to kolejna z serii. Duszenie wszelkiego przejawu niezależnego myślenia i kontaktów ze światem zewnętrznym trwało od 2012 roku. Putin potrzebował na to tylko 10 lat.

Źródło: https://meduza.io/news/2022/07/14/putin-podpisal-novyy-zakon-ob-inoagentah-takoy-status-teper-smogut-prisvoit-komu-ugodno

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *