Mamy termin sprawy karnej z Fundacją Tadeusza Rydzyka!

Aktualizacja:

9 kwietnia 2021 r.  sąd nie otworzył przewodu sądowego, to znaczy nie został odczytany akt oskarżenia, natomiast zajmowaliśmy się kwestiami formalnymi – sąd rozpoznawał wnioski złożone przez obronę i przez prokuraturę o skierowanie sprawy na posiedzenie celem umorzenia. Jeżeli sąd uwzględniłby te wnioski, to na takim posiedzeniu sprawa mogła zostać umorzona i zakończona. Teoretycznie moglibyśmy składać zażalenie, jednak są one rzadko uwzględniane. Sąd na szczęście nie przychylił się do wniosków obrony i prokuratury, i mamy nadzieję spotkać się na następnej rozprawie 29 kwietnia ze wszystkimi oskarżonymi, by usłyszeć, czy przyznają się do zarzucanego im czynu i czy chcą składać ewentualne wyjaśnienia. Będziemy wówczas przesłuchiwać również prezesa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Szymona Osowskiego.

7 czerwca 2016 roku wysłaliśmy do Fundacji Lux Veritatis wniosek dotyczący jej wydatków z publicznych pieniędzy. Po prawie roku, naszej skardze na bezczynność i ponowny wysłaniu wniosku, którego fundacja rzekomo nie otrzymała, otrzymaliśmy częściową odpowiedź.

Oczekując udostępnienia wszystkich żądanych informacji oraz chcąc pokazać, że niepełna realizacja wniosku o informację niemal rok po jego złożeniu jest pogwałceniem prawa do informacji, kontynuowaliśmy postępowanie na drodze sądowej. Nie udało nam się uzyskać wszystkich żądanych informacji, dlatego postanowiliśmy złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratura za każdym razem odmawiała zajęcia się tą sprawą, uzyskaliśmy jednak korzystne orzeczenia sądu, który nakazał prowadzenie postępowania i przesłuchanie członków zarządu Fundacji ( Tadeusz Rydzyk u prokuratora?)
W ostatnich miesiącach korespondowaliśmy z prokuraturami, namawiając je do przesłuchania zarządu Fundacji i postawienie zarzutów. Nie przyniosło to rezultatu, dlatego złożyliśmy subsydiarny akt oskarżenia. Niedawno sąd nadał sprawie sygnaturę (III K 555/20), a teraz poznaliśmy datę rozprawy – wyznaczono ją na 9 kwietnia 2021 roku na godzinę. 12 w sali 43 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli (zawiadomienie o sprawie).

Poniżej linki do naszych publikacji na temat naszego wniosku do Fundacji Lux Veritatis.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. JKK

  Fantastycznie! Pan Rydzyk wydaje się od lat nie do ruszenia! jego bezceremonialność i bezczelność w wyłudzaniu pieniędzy są wręcz odrażające! Tak dłużej być nie może! Brawo, trzymam kciuki!

 2. Wypok

  Prawie 5 lat walki i ganiania po sądach, ale w końcu jest rozprawa. Gratuluję i życzę powodzenia 🙂

 3. Barbara

  Gratuluję konsekwencji i nieugiętości! Bardzo Wam dziękujemy i wspieramy!

 4. Adam Mickiewicz

  Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

 5. Plomien

  Przydałaby się jawność finansowania ,również strajku kobiet .Zajmujecie się też ta sprawa ?

  1. Redakcja

   Organizacje są zobowiązane do udostępniania informacji związanych z wydatkowaniem publicznych pieniędzy, czyli dotacji z budżetu państwa, jeśli strajk kobiet takie dotacje również otrzymuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by o nie zapytać.

 6. Arek

  Teraz donieście na fundację Owsiaka i jego żony, na fundację TVN, na fundację trzaskowskiej, na fundację kwasniewski itd
  I złóżcie donos też na siebie bo i wy jesteście podejrzani… ile zagarnal dla siebie każdy z watchdog polska z pieniędzy waszych sponsorów?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *