Zapraszamy na Weryfikaton!

Zapraszamy dziennikarzy, fact-checkerów, aktywistów i działaczy społecznych, pracujących w redakcjach lub prowadzących portale internetowe oraz osoby studiujące dziennikarstwo i kierunki pokrewne do udziału w maratonie sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi. Zgłoszenia tylko do 18 marca!

Watchdog partnerem weryfikatonu!

Jako partner wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Demagog oraz Google News Initiative zapraszamy do udziału w Weryfikatonie – pierwszym, przedwyborczym sprawdzaniu informacji, które odbędzie się już 23-24 marca w Warszawie.

Kto może wziąć udział?

Zgłaszać mogą się zespoły dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerzy, aktywiści i działacze społeczni, pracujący w redakcjach lub prowadzący portale internetowe, oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Każdy zespół powinien liczyć od 2 do 5 osób. Nie masz grupy, która chciałaby wziąć udział razem z tobą? Możesz zgłosić się samodzielnie, a organizatorzy dobiorą Ci zespół.

Na czym polega Weryfikaton?

Wydarzenie opiera się na formule hackathonu, podzielonego na trzy etapy. Podczas pracy w grupach uczestnicy podejmą się rozwiązania konkretnego problemu – w tym przypadku weryfikacji informacji. W pierwszej części zespoły przeprowadzą monitoring sieci w celu odszukania treści do sprawdzenia. Na kolejnym etapie grupy będą analizować wypowiedzi poszczególnych kandydatów, jednocześnie pogłębiając wiedzę z zakresu fact-checkingu.

Organizatorom zależy na zwiększaniu dostępu do wiarygodnych informacji przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi, dlatego w końcowej części zadaniem uczestników będzie przygotowanie jak największej liczby jakościowych treści, które zostaną zweryfikowane przez fact-checkerów. Zespoły będą opracowywać przykłady konkretnych działań, np. gotowe artykuły, a także posty do mediów społecznościowych, wraz z planem ich promocji.

Sprawdzaj!

Jeśli chcesz weryfikować wypowiedzi polityków razem z nami, nie zwlekaj – wyślij zgłoszenie przez formularz do 18 marca 2024 roku.

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie w dniach 23 i 24 marca 2024 roku. Dla uczestników organizator zapewnia nocleg oraz wyżywienie na czas trwania Weryfikatonu, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, do wspólnego weryfikowania wypowiedzi polityków zaproszonych zostanie maksymalnie 50 uczestników. Udział w wydarzeniu jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Dowiedz się więcej na:

https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/wez-udzial-w-weryfikatonie-sprawdzaj-informacje-przed-wyborami-samorzadowymi/

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *