16 kwietnia o godz.11:00 zapraszamy na live’a poświęconego zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego na rzecz demokratycznych wyborów.
W powyborczym tygodniu cieszymy się obserwacją, że w wielu gminach — w których działają znane nam aktywistki i aktywiści — przyszła zmiana. Ta zmiana to nowe osoby w radach gmin, ale też to druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdarzyło się to w gminach, w których rządzący włodarze od lat wygrywali pierwszą turę.
My wiemy, że bez społeczeństwa obywatelskiego takie zmiany by się nie zadziałały. I że to właśnie aktywni obywatele i obywatelki do nich doprowadzili. Informacje o takich zmianach słabo przebijają w debacie publicznej. Więcej się mówi o niskiej frekwencji czy wygranych lub przegranych dużych partii politycznych w sejmikach wojewódzkich. Debata publiczna żywi się sensacją o gminach, w których nie było konkurencji dla aktualnie rządzących.
A co by było, gdybyśmy rozmawiali o tych miejscach, gdzie ta konkurencja była? Co by było, gdybyśmy zadawali pytania, dlaczego w wielu gminach tej konkurencji nie ma? Jak się różniła frekwencja wyborcza w miejscach, w których od lat rządzi ta sama opcja, od gmin, w których nastąpiła zmiana lub przynajmniej doszło do drugiej tury?
My wiemy, że społeczeństwo obywatelskie zrobiło wiele w ostatnich latach, by w Polsce przestrzegane były standardy demokratyczne, prawa człowieka i zasady praworządności. Uważamy, że warto pokazać, jak to działa. Jak zadziałało w wyborach parlamentarnych 2023 roku i jak jest kontynuowane w wyborach samorządowych 2024 roku.
Dlatego zapraszamy na spotkanie z przedstawicielkami organizacji społecznych, które połączyły siły przy okazji wyborów i włączyły się we wspólne działania nieformalnej koalicji „Zaczyn”, działającej na rzecz praworządności i praw człowieka.
Opowiemy też o innych organizacjach, nowych zjawiskach i ruchach, które narodziły się podczas kryzysu praworządności i przedstawimy raport zatytułowany Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności. O drodze, którą organizacje społeczne kroczyły, by ochronić demokrację, prawa człowieka i praworządność.
Spotkanie adresujemy do każdej osoby, która chce usłyszeć o tematach, które rzadko są poruszane w debacie publicznej, ale mogą stanowić doświadczenie osobiste. Szczególnie zapraszamy dziennikarki i dziennikarzy, gdyż to oni kształtują debatę publiczną.
W spotkaniu wezmą udział przedstawicielki organizacji społecznych:
- Zofia Lutkiewicz z Fundacji Odpowiedzialna Polityka
- Aleksandra Łoboda z Fundacji Widzialne
Prowadzenie: Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61/MamPrawoWiedziec.pl.
Kiedy: 16.04.2024 r. godz. 11:00
Gdzie: profil Fb i kanał Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska
Działania finansowane w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Komentarze