Buduj jawność!

Cały czas pracujemy nad zmianą strony informacjapubliczna.org. Uzbieraliśmy już prawie 13 tysięcy złotych. To wielki wspólny sukces! Ale chodzi nam nie tylko o zmianę strony internetowej, a o organizowanie się wokół niej i sygnał od Was że sprawa prawa do wiedzy jest dla Was ważna. Dlatego nie przestajemy zbierać i zachęcamy Was do włączania się. Zostało jeszcze 17 dni! Tutaj znajduje się adres akcji: https://wspieram.to/watchdog

 

Jak powiedziała Alina Czyżewska z Gorzowa Wielkopolskiego:

„dostęp do informacji publicznej, zmienia coś w głowie, inaczej się patrzy na świat. Że my mamy prawo do tego, bo po prostu mamy. I to już otwiera horyzont na coś innego”. (Polecamy całość wypowiedzi, wzmiankowany fragment 3:05 – 3:28).

 

Wiele osób już to wie, wiele innych dowie się o tym dzięki dobrze przygotowanej i zmienionej stronie internetowej www.informacjapubliczna.org.

Ale to zaledwie początek działań, które przybliżają nas do zrealizowania jednego z głównych celów naszej organizacji „zmienienia czegoś w głowie”. Wiele lat temu napisaliśmy o sobie:

„Chcemy, aby obywatelki i obywatele wiedzieli, że mają prawo pytać władzę o ważne dla nich sprawy, żeby korzystali z tego prawa i żeby otrzymywali odpowiedzi. Chcemy także, aby dobrze poinformowani obywatele zabierali głos we wspólnych sprawach i aby mieli wpływ na decyzje i polityki, które ich dotyczą. Na rzecz takiej wizji społeczeństwa działamy”.

Nie działamy sami. Zależy nam na tym, aby w zmienianie stosunków władza-obywatele angażowali się także ci ostatni. My pomagamy egzekwować prawo i sami monitorujemy jego realizację oraz chronimy standardy przejrzystości i rozliczalności władzy, jednak uważamy że bez zaangażowanych obywateli zmiana się nie uda.”

Dziś jesteśmy bliżej osiągniecia tego celu niż kiedykolwiek. Poszczególne kroki mamy już zaplanowane. Najbliższe dwie, na które przeznaczymy to, co wpłacać będziecie od teraz to:

  • Skromne roczne wynagrodzenie dla stale działającej redakcji strony www.informacjapubliczna.org (przez 9 lat robiliśmy to sami i społecznie, ale brakuje nam czasu);
  • Aplikacja do wspólnego analizowania danych otrzymywanych od instytucji publicznych.

Aby sfinansować te działania potrzebujemy jeszcze około 15 tysięcy złotych.

Obywatelki i obywatele, działajcie razem z nami!

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *