Daria Paprocka jest doktorem nauk politycznych i od 20 lat pracuje dla organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, UNICEF, the Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Unia Europejska i Rada Europy. W tym czasie pracowała m.in. w Afganistanie, Etiopii, Gruzji, Kenii, Mołdawii, Serbii, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie. Od 2010 roku Daria Paprocka pracuje jako konsultantka wyborcza, uczestnicząc w misjach obserwacji wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, jako analityczka polityczna lub zastępczyni szefa misji. Od 2017 Daria współpracuje z Europejskim Centrum Wsparcia Wyborów, gdzie prowadzi analizy dotyczące wyborczej ekonomii politycznej, przemocy wyborczej oraz udziału kobiet w polityce. Daria Paprocka jest członkiem Komitetu Naukowego w Instytucie ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) w Maladze.
Udział kobiet w procesie wyborczym
Autor: Marta Krzynówek
27.06.2023 o godzinie 19.00 Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie 61 zapraszają na spotkanie online pt “Udział kobiet w procesie wyborczym”.
Naszym gościem będzie pani Daria Paprocka, z którą porozmawiamy o obecności kobiet w polityce oraz procesie wyborczym.
Spotkanie podzielimy na dwie części – w pierwszej porozmawiamy o tym, co wpływa na uczestnictwo kobiet w wyborach i dlaczego nadal tak mało kobiet kandyduje i wygrywa wybory, drugą część poświęcimy na rozmowę o tym, jak obserwować uczestnictwo kobiet w ramach całego cyklu wyborczego.
Na stopień uczestnictwa kobiet w wyborach i polityce wpływa wiele czynników, między innymi system wyborczy, dostęp do funduszy kampanijnych, ustalone role genderowe i ciągle jeszcze pokutujące stereotypy, że „kobiet polityka nie interesuje” czy też, że „polityka to męska rzecz” (sic!). W czasie spotkania przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom oraz różnym rozwiązaniom, które można zastosować, by parytet płci w polityce nie był jedynie odległą mrzonką. Porozmawiamy o systemach kwotowych, finansowaniu publicznym i strategiach partii politycznych oraz o przykładach różnych rozwiązań zastosowanych w innych krajach.
O obserwacji wyborczej będziemy rozmawiać biorąc za podstawę międzynarodowe zobowiązania i standardy oraz tzw. „dobre praktyki”. Przyjrzymy się uczestnictwu nie tylko kandydatek, ale również członkiń komisji wyborczych, czy uczestniczek wydarzeń kampanijnych.
Zachęcamy do słuchania oraz zadawania pytań w czasie trwania wydarzenia. Transmisja na kanale YouTube Watchdoga oraz stronach Fb organizatorów 27.06.2023 r. od godziny 19:00. Zapraszamy!
Komentarze