Razem dla jawności

Działamy na rzecz przejrzystości życia publicznego i rozliczania władz. JAWNOŚĆ SPRZYJA nam wszystkim – ogranicza korupcję i nepotyzm, zwiększa efektywność gospodarowania publicznymi pieniędzmi. Jest warunkiem prawdziwej demokracji.

dziękujemy

PIT ROCZNY – PROGRAM DO ROZLICZENIA PIT ZA 2014

Od ponad 10 lat:

  • monitorujemy działania rządzących i blokujemy zmiany prawa ograniczające jawność,
  • w ramach Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej wspieramy prawnie osoby, którym instytucje publiczne odmawiają dostępu do informacji publicznej,
  • wzmacniamy strażników – lokalnych działaczy, którzy w swoich miastach i gminach na bieżąco kontrolują władze oraz urzędy.

Wesprzyj nasze działania. ZRÓB STAŁE ZLECENIE W BANKU, PRZEKAŻ 1% swojego podatku lub DAROWIZNĘ.

ABY URUCHOMIĆ PROGRAM DO PIT ON LINE, KLIKNIJ TU

***

OTO KILKA OBSZARÓW, NAD KTÓRYMI OSTATNIO PRACUJEMY:

Dążymy do ujawniania rejestrów i treści umów podpisywanych przez instytucje publiczne z ich biznesowymi kontrahentami. Przejrzystość tych relacji ogranicza bowiem ryzyko korupcji oraz wyrównuje szanse przedsiębiorców na intratne publiczne zlecenia. Sprzyja też efektywnemu gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi.
Uważamy, że organy publiczne mają obowiązek udostępniać wszelkie informacje nt. jakości świadczonych usług medycznych oraz bezpieczeństwa pacjentów. Wykorzystując sądowe oraz pozasądowe środki perswazji, przekonujemy NFZ do publikowania wyników prowadzonych kontroli, a sądy lekarskie oraz wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych – do udostępniania orzeczeń.
Skoro organizacje pozarządowe, namawiając nas do ich wsparcia twierdzą, że „Liczy się każda złotówka”, uznaliśmy, że każdej złotówki powinny się rozliczać. Od wielu lat prowadzimy BIP, a niedawno rozpoczęliśmy publikowane rejestru wszystkich naszych umów i wysokości wypłacanych wynagrodzeń. Do tego samego namawiamy też inne organizacje.
Są takie obszary, w których obywatele mają szczególnie słabą pozycję. Niewielu rodziców – w obawie, że konsekwencje mogłyby spotkać jego dziecko – odważy się np. żądać od szkoły informacji nt. kompetencji nauczycieli, wartości realizowanego programu, czy wyników wizytacji prowadzonych przez kuratoria. Dążymy do tego, by te (oraz inne informacje) publikowane były w Biuletynach Informacji Publicznej, bez konieczności zadawania pytań.

Jeśli uważasz, że to ma sens, zrób stałe zlecenie przelewu na nasze konto, przekaż 1% podatku lub darowiznę.
***

OD WIELU LAT PROWADZIMY TEŻ STAŁE PROGRAMY:

Już kilkaset osób z całej Polski – i z dużych miast, i niewielkich przysiółków – przeszkoliliśmy, jak kontrolować lokalne władze i miejscowe instytucje publiczne. Wiele z nich zajmuje się dziś dziennikarstwem obywatelskim lub organizuje nieformalne grupy obywatelskie.
Monitorujemy, jak gminy gospodarują tzw. funduszem korkowym – pieniędzmi uzyskiwanymi w ramach opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu, które w całości powinny iść na profilaktykę i zwalczanie następstw uzależnień. Zapobieglismy m.in. bezprawnemu “utopieniu” w ogólnych budżetach gmin setek tysiecy złotych, które służyć miały walce z problemami alkoholowymi.
Na finansowanie sportu gminy przeznaczają setki tysięcy, a nawet miliony złotych rocznie. Problem w tym, że większość z nich nie bada sportowych potrzeb mieszkańców, a od “zarania dziejów” finansuje te same kluby sportowe (najcześciej piłkarskie). W ramach monitoringu, nie tylko badamy sytuację w kilkunastu gminach rocznie, ale też uczymy mieszkańców, jak mogą działać na rzecz zmiany.

***

Aby zostać naszym stałym darczyńcą/darczyńczynią, wystarczy ustawić odpowiednie dane dla zlecenia stałego w koncie internetowym.

Sieć obywatelska – Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22 m. 2, 02-605 Warszawa,
Konto: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001

Aby przekazać 1% wystarczy wpisać nasz numer KRS 0000181348 w odpowiednim polu formularza PIT.

Chcesz wiedzieć, na co wydajemy pozyskane pieniądze? 

Zapoznaj się z artykułem na ten temat 

Zapoznaj się ze skanami dokumentów potwierdzających wydatki pokryte z 1% 

Zapoznaj się ze sprawozdaniami merytorycznymi i finansowymi Sieci obywatelskiej

Darowiznę możesz przelać na nasze konto

Dane do przelewu krajowego:

  • Sieć obywatelska – Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22 m. 2, 02-605 Warszawa,
  • Konto: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001

Prosimy o dopisek: „darowizna”

Dane do przelewu międzynarodowego:

  • Sieć obywatelska – Watchdog Polska
  • ul. Ursynowska 22 m. 2, 02-605 Warszawa.
  • Adres banku: BGŻ S.A.,
  • IBAN: PL 63 2030 0045 1110 0000 0265 3570,
  • SWIFT/BIC: GOPZPLPW

Prosimy o dopisek: „darowizna”

Można też skorzystać z systemu dotpay. Nie trzeba wpisywać żadnych danych o odbiorcy przelewu.

obrazek systemu dotpay

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *