Potrzebne nam Twoje wsparcie!

W maju 2016 r. zapoczątkowaliśmy zmiany w sposobie finansowania Sieci, o których pisaliśmy jakiś czas temu. Będziemy się opierać na wpłatach od osób, dla których i z którymi działamy, a nie, jak dotychczas, na grantach. Jako organizacja kontrolująca władzę musimy być niezależni. Niezależność finansowa to podstawa, którą gwarantują indywidualni darczyńcy. Możesz zagwarantować ją Ty.

Aby kontynuować nasze działania, potrzebujemy pomocy minimum 1000 osób wpłacających po 30 zł miesięcznie. Wierzymy, że zwolenniczek i zwolenników jawności jest w Polsce znacznie więcej i że wspólnie z Tobą uda nam się do nich dotrzeć.

Już dziś ustaw na swoim koncie comiesięczny przelew dla Sieci. W tytule napisz „darowizna na cele statutowe”. Nasz numer konta to: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001. Pełna nazwa organizacji: Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Adres: Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa.


grudniu zebraliśmy 7409 zł potrzebnych 30 000 zł/mies. [stan na 21.12.2016 r.]

Pamiętaj, każda kwota ma znaczenie, a przekazując nam wpłatę, pokażesz, że nasza praca jest dla Ciebie ważna. Ostatnie dwa lata poświęciliśmy na przygotowanie się do tej zmiany i jesteśmy gotowi, teraz kolejny ruch należy do Ciebie. To od takich wpłat zależeć będzie m.in. ilu porad prawnych udzielimy, do ilu miejsc w Polsce dotrzemy, ile osób dowie się, jak skutecznie korzystać z prawa do informacji.

Po ustawieniu zlecenia prześlij do nas maila oraz dane kontaktowe. To ułatwi nam długoterminowe planowanie działań. Każdej osobie, która nas wspiera, będziemy wysyłać comiesięczne raporty o tym, na co przeznaczyliśmy darowizny. Postaramy się też o projawnościowe niespodzianki, więc warto zostać z nami w kontakcie.

Przed nami nie lada wyzwanie, ale wierzymy, że się uda. Pomożesz?

W razie pytań skontaktuj się z Joanną Gucman-Muż mailowo: joanna.gucman@siecobywatelska.pl lub pod nr tel. 22 844 73 55.Biuletyn Informacji Publicznej.

Działamy przejrzyście i chcemy, żeby nasze wydatki również takie były. W naszym Biuletynie Informacji Publicznej staramy się co miesiąc uzupełniać informacje o tym, w jaki sposób wydajemy otrzymane pieniądze. Znajdziesz w nim takie dokumenty, jak rachunki, faktury i umowy. Żeby ułatwić Ci wyszukanie informacji, wydzieliliśmy w nim specjalny dział „Wykorzystanie darowizn”.

Wszystkie darowizny, które otrzymujemy, przeznaczane są na kilka grup wydatków Sieci: koszty administracyjne (tab. 1.), koszty spraw sądowych i poradnictwa prawnego – w tym wynagrodzenia prawniczek_ów (tab. 2.), koszty spotkań lokalnych (tab. 3.) oraz pozostałe wynagrodzenia (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci (tab. 4.)

Naszym najważniejszym kosztem są ludzie. Jeśli chcemy dobrze Cię informować, zbierać dane, angażować wolontariuszki i wolontariuszy, udzielać porad, być w terenie i w sądzie, to poświęcamy się tej pracy zawodowo. Dlatego wśród kosztów – przynajmniej na tym etapie – znajdziesz głównie koszty osobowe i biurowe.

Co dokładnie wchodzi w skład poszczególnych grup kosztów i ile wynoszą szacunkowo, pokazujemy w tabelach – nie w każdym miesiącu 100% kosztów przedstawionych poniżej jest pokrywanych z darowizn. Prowadzimy też działalność odpłatną i gospodarczą, mamy również środki z 1% i w miarę możliwości pokrywamy część kosztów z tych źródeł.

Tab. 1. Koszty administracyjne (w nawiasach planowane, choć jeszcze niepewne, zmiany):

Rodzaj kosztukosztJednostka rozliczeniowa
internet + telefon400 (300)miesiąc
serwery2000rok
domeny450rok
antywirusy500rok
druk246 (150)miesiąc
faks215rok
ochrona64miesiąc
czynsz4000 (3500)miesiąc
ubezpieczenie900rok
papier300pół roku
księgowość3000miesiąc

 

Tab. 2. Koszty związane z prowadzeniem poradnictwa w zakresie dostępu do informacji publicznej.

Rodzaj kosztukosztJednostka rozliczeniowa
wynagrodzenia prawniczek_ów7000miesiąc
skargi sądowe18000rok
znaczki126miesiąc

 

Tab. 3. Koszty spotkań lokalnych:

Rodzaj kosztukosztJednostka rozliczeniowa
Koszt dojazdu0,6 zł1 km

 

Tab. 4. Wynagrodzenia pozostałych (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci – klikając na kwotę poniżej sprawdzisz co wchodzi w jej skład:

Rodzaj kosztukosztJednostka rozliczeniowa
wynagrodzeniaok. 25 000 złmiesiąc

 

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska. Wspieraj. Numer konta: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. MMuller

  Jak przystało na Watchdogów – wypadało by szczegółowo pokaząc “na co zbieramy”, komu, czmu, ile, kiedy… Tak zanim zobaczymy źdźbło w oku sąsiada 😀

  1. Joanna Gucman

   Pisaliśmy o tym w podlinkowanym powyżej tekście “Zbiórka na Sieć Watchdog”. Zbieramy na pracę biura Sieci Watchdog zajmującego się obsługą prawną i współpracą z ludźmi, koszty spraw sądowych związanych z dostępem do informacji publicznej oraz koszty administracyjne związane z funkcjonowaniem organizacji. Bardziej szczegółowo: wynagrodzenia osobowe, internet, telefon, serwery, domeny, antywirusy, druk, faks, ochrona, wynajem biura, ubezpieczenie, opłacenie skarg sądowych, znaczki pocztowe, opłacenie księgowości, przejazdy na spotkania lokalne o kontroli obywatelskiej i dostępie do informacji publicznej. To są konkretne rzeczy i konkretne koszty. Informacje o tym, ile, skąd i na co wydajemy zamieszczamy w naszym BIP: http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=383

 2. Krzysztof Wysocki

  Drodzy, trzymam kciuki i pewnie Was wesprę. Ale zgodnie z komentarzem MMuler chciałbym jeszcze lepiej zrozumieć strukturę wydatków. W waszym BIP znalazłem rejestr umów ale łączna wartość za cały rok 2014 to 35 090 zł. (patrzę na 2014 bo nie ma jeszcze sprawozdania za 2015). Jednocześnie w sprawozdaniu OPP koszt realizacji zadań statutowych to 956 035. Co składa się na ten koszt? główne pozycje to 403 740,81 za wynagrodzenia (duży plus za publikację rejestrów umów i zakresu obowiązków) oraz 337 010,82 za usługi. I oto właśnie chciałem zapytać. W rejestrze umów jest kwota 35 090 a wartość usług to 337 010,82.

  Na koniec drobna uwaga/próśba:
  Czy sprawozdanie finansowe za 2015 może być opublikowane oprócz skanu, równolegle, w formacie czytelnym (np. excel, otwarty arkusz, przeszukiwalny .pdf) tak jak to robicie w rejestrze umów.

  W zamian za to wyjaśnienie obiecuję:
  1) zrobić zlecenie stałe 30 PLN/miesiąc
  2) namówić znajomych na pkt 1.

  1. Joanna Gucman

   Dziękujemy. Różnica, którą Pan zauważył wynika z tego, że rejestr umów dotyczy tylko umów płaconych ze środków publicznych,a mieliśmy wtedy również środki prywatnych grantodawców.

  2. Katarzyna Batko–Tołuć

   Jeszcze dodam:
   – Tak, sprawozdania zaczniemy publikować w wersji edytowalnej. Teraz dodałam dwa w przeszukiwalnym PDFie, na wersję z podpisami czekamy – Walne Zebranie Członkiń i Członków przyjęło je w ostatni weekend, czekamy na uchwałę. Jesteśmy organizacją ogólnopolską i dokumenty krążą.
   oto linki do sprawozdań http://bip.siecobywatelska.pl/userfiles/file/Sprawozdania/OPP_sprawozdanie_merytoryczne_2015.pdf
   http://bip.siecobywatelska.pl/userfiles/file/Sprawozdania/sprawozdanie_finansowe_2015.pdf
   – Co do umów nie podlegających udostępnieniu z mocy prawa, musimy to ustalać każdorazowo z osobami z którymi zawieramy umowy. Do tej pory tego nie robiliśmy. Ale sprawa przyjęcia procedury w tej sprawie stanie na najbliższym posiedzeniu zarządu, 14 czerwca.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *