Pieniądze dla lokalnych watchdogów

Zapraszamy do składania wniosków w konkursie dotacyjnym dla lokalnych inicjatyw strażniczych w Polsce organizowanym przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, w którym po raz drugi możecie starać się o wsparcie instytucjonalne z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

W ramach tegorocznego konkursu dotacyjnego Fundusz Obywatelski uruchomił dwie ścieżki, w których o wsparcie ubiegać mogą się zarówno osoby i grupy nieformalne, jak i stowarzyszenia lub fundacje, których aktywność strażniczą cechują niezależność, jawność, obiektywizm i rzetelność oraz które mają doświadczenie i komunikują swoje działania. Szczegółowe opisy ścieżek i wymagania formalne opisane są na stronie Funduszu – www.funduszobywatelski.pl/konkurs, a zgłoszenia przesyłać można do 28 lutego godz. 14:00.

Dzięki wpłatom z 1% podatku od 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska współfinansuje dotacje w konkursie strażniczym Funduszu Obywatelskiego ze stworzonego przez nas Funduszu Watchdogów, który przekazujemy, by wzmocnić instytucjonalnie, ale też pomóc w rozwoju doświadczonym lokalnym organizacjom strażniczym. W pierwszej edycji dofinansowanie (tu znajduje się jej podsumowanie) otrzymały cztery organizacje, o których pisaliśmy tutaj.

Wysokość środków zasilających Fundusz Watchdogów określona została w naszym Regulaminie wydatkowania środków z 1% – corocznie na ten cel przekazujemy co najmniej 15% zebranych z podatków pieniędzy, a specjaliści z Fundacji dla Polski, która jest partnerem tej inicjatywy w ramach Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca zajmują się ich rozdysponowaniem w organizowanych przez siebie konkursach grantowych.

Do aplikowania w konkursie o dotację na wzmocnienie instytucjonalne (ścieżka 2) o maksymalnej wysokości 40 000 zł zapraszamy zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony prawa do informacji; działające zgodnie z prawem i rzetelnie rozliczające się z ewentualnymi darczyńcami; gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej. W tym roku ramach ścieżki 2 przewidziano 180 000 zł z Funduszu Watchdogów i 60 000 zł z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca – łącznie 240 000 zł

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę naszego partnera i organizatora konkursu – Funduszu Obywatelskiego oraz zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym na temat konkursu, które odbędzie się 30 stycznia o godz. 18:00 ONLINE – obowiązują zapisy.

Powodzenia!

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *