e-pity (wersja Windows) e-pity online
Możesz skorzystać z bezpłatnego programu PITax lub e-pity. Rozliczysz w nich deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT 39. Programy automatycznie podpowiedzą Ci nasz numer KRS 0000181348.
e-pity (wersja Windows) e-pity online
Możesz skorzystać z bezpłatnego programu PITax lub e-pity. Rozliczysz w nich deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT 39. Programy automatycznie podpowiedzą Ci nasz numer KRS 0000181348.
Pobierz i wydrukuj formularz oświadczenia PIT-OP uzupełniony naszym numerem KRS i złóż go w swoim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Formularz PIT OP możesz również złożyć przez internet, na stronie Ministerstwa Finansów, pamiętaj o wpisaniu naszego numeru KRS 0000181348.
Wyślij maila do księgowej/-ego
Jeśli korzystasz z usługi „Twój e-PIT”, sprawdź swoje wypełnione zeznanie podatkowe na podatki.gov.pl i z listy organizacji pożytku publicznego wybierz numer KRS 0000181348, a jeśli rozlicza Cię księgowy, to powiadom go, komu chcesz dać swój 1,5% podatku.
(Pod tekstem znajdziecie nasze tegoroczne grafiki 1,5% do pobrania w różnych formatach)
Dobrze wiemy, że zbyt często osoby pytające nie uzyskują informacji. Słyszą ,,Wiem, ale nie powiem” pod tak zgrabnymi hasłami jak np. ,,informacja przetworzona”, ,,dokument wewnętrzny”, ,,tajemnica przedsiębiorcy”. Ci, którzy mają możliwość i dozę wytrwałości, skarżą odmowy. Po latach, gdy wygrywają w sądach, otrzymują odpowiedzi, które są już nieaktualne i nie pozwalają na reakcję tu i teraz. Inni nie wiedzą, co zrobić w przypadku odmowy lub nie mają czasu i zasobów, by ciągnąć sprawę dalej. Niektórych za chęć dociekania prawdy spotykają nieprzyjemności, zastraszanie czy uciszające działania prawne typu SLAPP.
Chcemy, by wszystkie te osoby wiedziały, że nie są same. Że niezmiennie mogą liczyć na wsparcie naszego bezpłatnego poradnictwa, telefonicznego dyżuru prawnego, na nasze litygacje strategiczne, działania rzecznicze, śledzenie procesów legislacyjnych, pilnowanie reform oraz organizowane przez nas kursy i szkolenia. Patrzenie władzy na ręce.
Kim jesteśmy? Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja społeczna – stowarzyszenie. Tworzą ją osoby, dla których jawność życia publicznego i prawo do informacji są warunkiem dobrego, demokratycznego państwa. Jest nas ponad 50 w całej Polsce, biuro tworzy kolejnych kilkanaście, a przez nasze szkolenia i spotkania w ciągu 20 lat działań przewinęło się ich już kilka tysięcy.
Co robimy? W dużym skrócie, pilnujemy, żeby obywatele wiedzieli, co robi władza. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. W tym zakresie szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację. Poza prawem do informacji zajmujemy się też np. takimi tematami, jak niezależne media i tzw. gazety władzy, wybory czy SLAPP, czyli działania prawne przeciwko aktywistom i dziennikarzom ze strony korporacji i polityków.
Jak to robimy? Zadajemy pytania. Korzystamy z prawa do informacji, ale przede wszystkich pokazujemy innym, jak to robić. Jeśli trzeba, chodzimy do sądu i nie boimy się egzekwować prawa. Nasze działania opisujemy na www.siecobywatelska.pl, a na stronie informacjapubliczna.org dzielimy się wiedzą o prawie.
Jak to finansujemy? Dzięki darowiznom i 1,5% podatku, a o tym, ile i na co wydajemy przekazane nam w ten sposób pieniądze, piszemy w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli interesuje Cię dokładnie to, ile pieniędzy i na co przeznaczamy, to zajrzyj tam koniecznie, a w razie pytań lub wątpliwości napisz do nas na biuro@siecobywatelska.pl
Swój 1,5% podatku możesz przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) podczas składania zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy. W bieżącym roku możesz zrobić to od 15 lutego do 30 kwietnia.
Uwaga! Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wtedy urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie gov.pl
Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz kwotę, jaką chcesz jej przekazać. Kwota ta nie może być większa niż 1,5% Twojego podatku należnego. Więcej o tym jak przekazać swój 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT i nie tylko, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl a wykaz OPP na stronie Narodowego Instytutu Wolności.
Gotowe formularze PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28 i inne znajdziesz na stronie PITax.pl oraz w Akcja e-life 1,5% dla OPP z darmową wersją online na stronie e-pity.pl.
Pieniądze od podatniczek i podatników, które otrzymamy z 1,5% podatku, przeznaczymy m.in. na:
>> pokrycie kosztów administracyjnych;
>> sprawy sądowe;
>> poradnictwo prawne;
>> pokrycie kosztów spotkań lokalnych;
>> wynagrodzenia (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci;
>> działania na rzecz zmian w przepisach, by prawo do informacji było lepiej chronione.
Nie przestaniemy jednocześnie upowszechniać prawa do informacji, ucząc innych, jak z niego korzystać.
Niezmiennie ważnym elementem naszej misji i codziennej pracy jest i będzie wspomniane wyżej bezpłatne poradnictwo prawne. To właśnie dzięki wsparciu z 1,5% mogliśmy powiększyć zespół poradni, który na co dzień pomaga osobom, którym odmówiono prawa do wiedzy. Rocznie udzielamy ponad 2000 porad.