Wielki Zjazd Watchdogów

Przez ostatnie dwa lata wspólnie z partnerami – Stowarzyszeniem Homo Faber, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Court Watch Polska realizowaliśmy projekt systemowy „Strażnictwo – profesjonalnie i trwale w interesie publicznym”. Teraz nadszedł czas na podsumowanie. Jego pierwszym aktem będzie Wielki Zjazd Watchdogów, czyli organizacji i osób uczestniczących w programie.

Będzie nas około setki. Spotkają się przedstawicielki i przedstawiciele organizacji strażniczych działających na rzecz ochrony konkretnych praw, organizacji pilnujących swoich lokalnych władz oraz osoby prowadzące blogi, gazety i lokalni aktywiści chcący zmieniać rzeczywistość w swoich gminach. Nie zabraknie również nauczycieli, którzy mają szczególne zadanie wychowywania przyszłych pokoleń do bycia dobrymi strażnikami praw.

Spotkanie tak różnych grup wynika ze zróżnicowania całego środowiska. Watchdogowanie to pewien rodzaj optyki, wspólny dla osób działających w bardzo różnych obszarach – potrzeba poprawiania instytucji publicznych, polityków i polityki, aby lepiej służyli ludziom. Potrzeba praworządności i rozliczalności instytucji publicznych. Dlatego nie jest ważne, kim się jest, jeśli chce się w imię dobra wspólnego zmieniać rzeczywistość na lepsze.

Jednak to, kim jesteśmy, determinuje problemy, z którymi musimy się zmierzyć. Duże organizacje potrzebują zmiany, aby bardziej angażować swoich zwolenników do wspierania ich działań. Osoby działające w małych miejscowościach dręczy samotność. Wreszcie ci, którzy chcą zostać watchdogami, czy to będą pojedyncze osoby, czy też organizacje, muszą się tego najpierw nauczyć. Natomiast nauczyciele mający mówić o tym, jak stać na straży praw, muszą zrozumieć specyfikę takich działań. Wszyscy potrzebują skutecznego i sprawnego działania, a także szacunku i zrozumienia. I taką przemianę całego środowiska miał zapoczątkować nasz projekt. Powstanie z niego mnóstwo materiałów dla przyszłych watchdogowych pokoleń.

A na Wielkim Zjeździe Watchdogów wszystkie te środowiska spotkają się i zobaczą, kim wspólnie jesteśmy, co wspólnie osiągnęliśmy, co jest wspólnym sukcesem.

A potem podzielimy się tym z całym światem! Bo tak dumni z watchdogów jak dziś, jeszcze nigdy nie byliśmy.

 

Loga Fundacji Batorego, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz funduszy EOG oraz CEE Trust

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. dr Piotr Sitniewski

  jeszcze tak jak by data zjazdu …:)

  1. Katarzyna

   Pierwszy weekend marca.

 2. Ewa M – Galicyjska Szkoła Zdrowia

  podtrzymuję wniosek dr Piotra S

  1. Katarzyna Batko–Tołuć

   Oj przepraszamy, bo to zakończenie projektu jest. Dlatego w sumie bardziej chcieliśmy docenić uczestników, którzy się napracowali, niż ogłaszać nabór. To spotkanie jest w najbliższy weekend.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *