Orientuj się w prawie

Prawo reguluje naszą codzienność. To, że możemy przejść przez pasy, bo samochody zatrzymały się na czerwonym świetle, mamy zniżki w komunikacji miejskiej, nie pijemy piwa na ulicy i nie palimy w restauracji, to przecież wynik uchwalonych przez parlament lub władze gminy regulacji. Nie zawsze jednak znamy wszystkie przepisy, które mogłyby nam pomóc w realizacji naszych potrzeb lub uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami różnych wydarzeń.

Poznaj Anię. To osoba taka jak Ty. Pewnego dnia przytrafiła jej się seria nieszczęśliwych wypadków. Gdyby lepiej znała prawo, mogłaby części z nich uniknąć a skutki pozostałych byłyby mniej dotkliwe.

Pod koniec filmu pojawia się informacja o Systemie Analizy Orzeczeń Sądowych. To wyszukiwarka pod adresem www.saos.org.pl, która w jednym miejscu zbiera wyroki różnych sądów. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, gdzie szukać informacji. Wpisujesz interesujące Cię hasło i otrzymujesz zazwyczaj całą listę orzeczeń, w których sądy wypowiedziały się na temat konkretnego przypadku.

Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której chcesz lub potrzebujesz skorzystać z prawa, z orzeczeń dowiesz się więcej o okolicznościach innych, podobnych spraw. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do wizyty u prawnika lub prawniczki, sprawdzić, czy warto rozpoczynać sprawę sądową, przygotować argumentację do potrzebnego Ci listu, rozmowy czy wypowiedzi do mediów. Pamiętaj jednak, że orzecznictwo nie jest jednolite, sądy zazwyczaj nie sugerują się wcześniejszymi wyrokami, a pomoc prawnika czy prawniczki jest często niezbędna.

System SAOS ma wiele zalet. Pokazuje Ci, na podstawie jakich przepisów sąd orzekał w danej sprawie, podpowiada linki do konkretnych ustaw. Aby lepiej zapoznać się z jego zawartością i możliwościami, polecamy ci krótki kurs: http://kursy.watchdogportal.pl.

Orzeczenia są też bardzo przydatne dla organizacji pozarządowych. Pozwalają zorientować się, czy problemy, z którymi zgłaszają się ich odbiorcy, są typowe czy też nie. Czy sądy o nich już orzekały i jakie wydawały wyroki. Wreszcie jakie problemy występują w praktyce stosowania prawa i na rzecz zmiany jakich przepisów trzeba działać w pierwszej kolejności.

System Analizy Orzeczeń Sądowych jest wciąż rozwijany. Brakuje w nim orzeczeń sądów administracyjnych, co wynika z niechęci tych ostatnich do ich udostępnienia. Odpowiednie działania prawne dopiero przed nami. Zbieramy też uwagi na temat potrzebnych funkcjonalności, które powinniśmy rozwijać. Pierwszymi spostrzeżeniami dzieliliście się podczas ponad trzydziestu spotkań lokalnych przeprowadzonych w całej Polsce. Kolejne uwagi można zgłaszać do Kingi Kulik kinga.kulik@siecobywatelska.pl, która zajmuje się rozwojem systemu SAOS. Organizacje pozarządowe zapraszamy natomiast do wypełnienia ankiety.

Jeśli znasz kogoś, komu www.saos.org.pl pomoże rozwiązać problemy, poleć tę stronę. Możesz też umieścić na swojej stronie baner promujący system lub podzielić się nim w mediach społecznościowych.

SAOS_banner_300x250_009

SAOS_banner_468x60_009

 

Dodatkowe informacje.
Na spotkania lokalne przygotowaliśmy też materiały, które cieszyły się ogromną popularnością. Polecamy je Twojej uwadze.

 

Fot. Tomasz Kwiręg

Partnerzy_SAOS

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *