Odlicz swoje darowizny!

Wsparłeś lub wsparłaś nas darowizną w 2022 roku? Nie zapomnij odliczyć jej od dochodu! Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli w danym roku podatkowym przekazałeś lub przekazałaś darowizny na działania organizacji pożytku publicznego*, a taką organizacją jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska, to masz prawo odliczyć je od swojego dochodu. Możesz zyskać nawet do 6% uzyskanego w danym roku dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania). 

Np. jeśli Twój dochód w 2022 roku wyniósł 10 000 zł, a przekazana przez Ciebie kwota darowizn wyniosła 3000 zł, to możesz odliczyć maksymalnie kwotę 600 zł.

Uwaga: Limit 6% dochodu jest wspólny dla wszystkich darowizn, z tytułu których przysługuje Ci ulga (więcej o tym znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów).

Jak to zrobić?

Złóż zeznanie podatkowe z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, to skorzystaj z formularzy PIT-36 lub PIT-37. Dla podatku zryczałtowanego wybierz PIT-28. W każdym z tych przypadków do wskazania ulgi skorzystaj ze wspomnianego PIT/O

Pamiętaj, że odliczeniu podlegają  jedynie te darowizny, które możesz udokumentować dowodami wpłat na rachunek płatniczy obdarowanego lub dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej. Jeśli potrzebujesz od nas takiego oświadczenia lub potwierdzenia wpłat darowizn, to napisz na biuro@siecobywatelska.pl 

Rozliczając się, możesz skorzystać z programów e-PITy lub PITax zamieszczonych na naszej stronie.

Więcej informacji na temat odliczeń darowizn znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Odliczenie darowizn a 1,5% podatku

Niezależnie od odliczeń darowizn, nadal przysługuje Ci prawo przekazania 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wysokość Twojego 1,5% [wcześniej był to 1%, ale w 2023 r. zastosowanie mają znowelizowane przepisy] zależy od tego, jaki podatek zapłaciłeś lub zapłaciłaś w roku podatkowym i nie wpływa na wysokość Twojego odliczenia, o którym mowa wyżej. Jeśli zdecydujesz się przekazać swoje 1,5% podatku Watchdogowi, to wystarczy, że we wskazanym polu swojego formularza PIT wpiszesz nasz numer KRS, czyli 0000181348.

100% jawności

Dokładamy wszelkich starań, żeby jasne było dla Was, w jaki sposób dysponujemy środkami, które nam przekazujecie. M.in. po to prowadzimy Biuletyn Informacji Publicznej, w którym publikujemy informacje, o wydatkach zarówno z darowizn, jak i z 1% podatku. Informacje te bez trudu znajdziesz w naszym BIP, jak i na naszej stronie, gdzie podsumowujemy i rozliczamy się z tego, co udało nam się zrobić, dzięki Waszym wpłatom. Konkrety znajdziesz m.in. w tekście: Jak wydaliśmy milion z Waszych podatków oraz 1% podatku – 100% jawności. W skrócie, opłacamy z nich wszystkie koszty związane z naszymi działaniami takie, jak działanie naszej poradni prawnej, koszty spraw sądowych, ekspertyz, pracy osób, zatrudnionych w Watchdogu, księgowości, wynajmu biura, rachunków za telefony, internet itp., a z 1% część przekazujemy na Fundusz Watchdogów dla organizacji lokalnych.

Dziękujemy za wszystkie wpłaty, które nam przekazujecie i Wasze zaufanie!

* OPP – organizacja pożytku publicznego, działająca w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.). 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Karolina

    ja tam wybieram pitaxa – jakos taki przyjemniejszy sie wydaje

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *