W miniony weekend odbył się ostatni zjazd Szkoły Inicjatyw Strażniczych, edycja 2023. Tym razem spotkaliśmy się w Białymstoku. Rozmawialiśmy m.in. o monitoringach prowadzonych przez uczestników i o tym, jak skutecznie działać. Był też czas na spacer po Białymstoku w iście wiosenną pogodę.
Zjazd był poświęcony planowaniu działań na rzecz zmiany. Pracowaliśmy nad zadaniami, które wyznaczyli sobie uczestnicy, uczyliśmy się formułowania wniosków opartych na dowodach, tworzenia rekomendacji oraz działania „z głową”, czyli skutecznie, ale jednocześnie z zachowaniem higieny pracy, by uniknąć wypalenia aktywistycznego.
Przyglądaliśmy się praktycznym narzędziom, które pomagają w przeprowadzaniu monitoringów, nie zapominając jednak o tak potrzebnym self-care i pracy z emocjami.
Piątkowy wieczór spędziliśmy na pracy w grupach monitorujących (na poprzednim zjeździe uczestnicy wybrali tematy realizowanych przez nich monitoringów) – przez meandry procesu przeprowadzili nas Katarzyna Batko-Tołuć oraz Szymon Osowski. Był to czas na podzielenie się tym, co do tej pory udało się zrobić, jeśli chodzi o proces monitorowania wybranego zagadnienia. Grupy otrzymywały za każdym razem nie tylko merytoryczne rady, jak usprawnić ich działania, ale też dużo wsparcia emocjonalnego (wiemy, że czasem mimo dobrych chęci nie wszystko się udaje…) – zarówno od prowadzących jak i innych uczestników.
W sobotę i niedzielę warsztaty poprowadziła Anna Chęć – trenerka, aktywistka, ogrodniczka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Prowadzi siedlisko „Dolina Bawole Serce” w Bystrej koło Bielska-Białej.
Supermoce watchdoga
Ania opowiadała o tym, jak wpływać na lokalną rzeczywistość, korzystając z prawa, kreatywnych pomysłów i własnych supermocy! (tak ! wszyscy je mamy, nawet jeśli w siebie nie wierzymy).
Swoje wystąpienie Ania rozpoczęła wykładem motywującym nas do działania. Opowiadała o własnych doświadczeń wyniesionych z pracy na rzecz tworzenie lokalnej polityki opieki nad bezdomnymi zwierzętami w Bielsku-Białej.
Przypomniała nam o uniwersalnych narzędziach takich jak: tworzenie społeczności, zbieranie danych, działania strażnicze, dostęp do informacji, tworzenie raportów i rekomendacji, współpraca z mediami, organizacja happeningów, protestów i debat przedwyborczych, organizacja spotkań strony społecznej i przedstawicielek/przedstawicieli urzędu miasta, narzędzia partycypacyjne, konsultacyjne, szkolenia dla instytucji i inne.
Praktyczna część warsztatu dała uczestnikom pole do popisu – zadaniem dla każdej z grup było zaplanowanie happeningu mającego zwrócić uwagę na zagadnienie, które monitorują. Świetnych pomysłów było wiele i mamy nadzieję, że uda się je chociaż częściowo zrealizować.
Ania pokazała również, jak prowadzenie działań z wykorzystaniem narzędzi prawnych wzmocnić różnymi akcjami i jak zachęcić inne osoby w swojej gminie do włączenia się. W praktyczny sposób pokazywała, jak sprawić, by nasze postulaty były klarowne i zrozumiałe dla innych.
W sobotę dołączyła do nas Eliza Szadkowska, z Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa. Eliza opowiedziała nam o działaniach Fundacji w zakresie edukacji, ekologii oraz o tym, jak wyglądają działania społeczne w Białymstoku.
Wieczór należał do naszych gościń :
Marta Jagusztyn Hanna Rawska, Fundacja Lasy i Obywatele
Martyna Regent, Stowarzyszenie Miasto Wspólne Gdynia
W niedzielę rozmawialiśmy o rzecznictwie, czym się różni od lobbingu oraz o tym jak zadbać o siebie realizując kolejne cele. Był to ostatni zaplanowany zjazd, na którym spotkały się wszystkie osoby. Było dużo emocji i wzruszeń.
Z częścią osób spotkamy się jeszcze w maju, uczestniczki i uczestnicy przedstawią wtedy wyniki swoich monitoringów.
Szkoła Inicjatyw Strażniczych organizowana jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Komentarze