Prezentujemy wspólne stanowisko organizacji społecznych przeciwko zmianom w Kodeksie wyborczym.
Poniższe stanowisko zostało przygotowane w związku z planowanym na 25 stycznia 2023 r. II czytaniem ustaw zmieniających kodeks wyborczy (rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy, rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw oraz poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (druki sejmowe nr 2651, 2800, 2897 i 2930) przez organizacje społeczne: Odpowiedzialna Polityka, Obserwatorium Wyborcze, Komitet Obrony Demokracji.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest zaangażowana w działania na rzecz praworządności i transparentności procesu wyborczego. W ciągu ostatnich lat podjęliśmy liczne działania dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 roku oraz najbliższego cyklu wyborczego rozpoczynającego się w 2023 roku od wyborów do parlamentu RP. Działanie te wpisują się w cel stowarzyszenia – upowszechnianie i ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, dlatego zdecydowano o podpisaniu ww. stanowiska. Jego treść publikujemy poniżej.
NIE dla pośpiesznych i nieprzemyślanych zmian w Kodeksie wyborczym!
Stanowisko organizacji społecznych
Jako organizacje obserwujące od lat proces wyborczy w Polsce oraz wspierające rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego z niepokojem przyjmujemy rozpoczęte w Sejmie prace nad projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego, wprowadzającym daleko idące zmiany w procesie organizacji i przeprowadzenia wyborów.
Problemu nie stanowi jedynie termin (ustawa prawdopodobnie nie zostanie przyjęta na 6 miesięcy przed zarządzeniem wyborów, co jest wymagane przy wprowadzaniu istotnych zmian w prawie wyborczym), ale przede wszystkim tryb tych zmian – bez konsultacji społecznych, oszacowania ich kosztów i doprecyzowania regulacji. Narusza to zasady dobrej legislacji, ale przede wszystkim podważa zaufanie do wyborów i sposobu ich przeprowadzania, które systematycznie maleje wśród wyborców.
Próbuje się zatem w roku wyborczym wprowadzić obszerne, różnorodne i przede wszystkim niedopracowane zmiany, które szczególnie uderzają w kontrolę procesu wyborczego, a jednocześnie w sposób nadmierny zwiększają rolę rządu w organizacji wyborów.
Projekt ustawy proponuje między innymi:
- odejście od wyłącznie sędziowskich składów okręgowych i rejonowych komisji wyborczych oraz zastąpienie sędziów “osobami z wykształceniem prawniczym”, co budzi obawy o stopień gwarancji dla zachowania bezstronności i niezależności organów wyborczych,
- przekazanie rządowi administrowania rejestrem wyborców, co oznacza centralizację i zarządzanie danymi wyborców de facto bez żadnej zewnętrznej kontroli,
- wprowadzenie diet dla mężów zaufania, uzależniając ich wypłatę od przewodniczącego komisji, co oznacza, że wynagrodzenie osoby kontrolującej zależy od podpisu osoby, której praca ma być kontrolowana,
- obowiązek zgłaszania obserwatorów społecznych i mężów zaufania w celu umożliwienia im przesyłania zarejestrowanych filmów i zdjęć zawierających nieprawidłowości w procesie wyborczym na specjalnie stworzoną – nieistniejącą dzisiaj i niesprawdzoną – platformę internetową oraz wymóg niezwłocznego usunięcia tych treści z własnych aparatów i telefonów, co uniemożliwia wykorzystanie nagrania jako dowodu przed wymiarem sprawiedliwości,
- przyznanie administracji rządowej uprawnienia do zarządzania tymi nagraniami oraz listą wszystkich mężów zaufania i obserwatorów społecznych, którzy mogą potencjalnie przekazać nagrania procesu wyborczego,
- zmiany i ułatwienia w dostępie do lokali wyborczych, prezentowane jako profrekwencyjne, skierowane zostały do mieszkańców małych miejscowości. Pomija się jednocześnie problemy wynikające ze zbyt dużych obwodów wyborczych w miastach, a także z trudności, które z głosowaniem mają obywatele mieszkający za granicą. Dodatkowo nie wskazuje się, jak rozwiązać problem rekrutacji i przeszkolenia członków ok. 6 tys. nowych obwodowych komisji wyborczych, które miałyby powstać na skutek wprowadzonych zmian.
Jako organizacje zaangażowane w obserwację procesu wyborczego, a także dbające o demokratyczne podstawy prawne przeprowadzenia wyborów wzywamy do zaniechania prób zmian w Kodeksie wyborczym ze względu na czas i tryb ich wprowadzenia oraz zawarte w proponowanej ustawie treści.
Nasze działania jako organizacji społecznych nakierowane są przede wszystkim na zwiększenie aktywnego udziału obywateli w procesie wyborczym, a także zaufania do wyborów i ich wyniku. Tym bardziej ubolewamy, że nie dopuszczono odpowiednio wcześnie do publicznej dyskusji o zmianach w prawie wyborczym, a ocena proponowanych zmian odbywa się tylko w kontekście zbliżających się wyborów.
Jest to oznaka braku szacunku wobec uczestników procesu wyborczego: administracji wyborczej, samorządów, przyszłych kandydatów, a przede wszystkim nas – obywateli.
Fundacja Odpowiedzialna Polityka
Komitet Obrony Demokracji – Obywatelska Kontrola Wyborów
Obserwatorium Wyborcze
- Akcja Demokracja
- Alliance4Europe
- European Fem Institute
- Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR
- Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka
- Fundacja dla Polski
- Fundacja Grand Press
- Fundacja im. Stefana Batorego
- Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
- Fundacja Panoptykon
- Fundacja Pro Diversity
- Fundacja Pro Edu Cadis
- Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
- Fundacja Stocznia
- Fundacja trzeci.org
- Fundacja Wolności
- Fundacja Wolności Gospodarczej
- Green REV Institute
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Inicjatywa Wolne Sądy
- Instytut Spraw Publicznych
- Kampania Przeciw Homofobii
- Kongres Świeckości
- Obywatele RP
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
- Protest z Wykrzyknikiem
- Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Stowarzyszenie 61 / MamPrawoWiedziec.pl
- Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Wrocław
- Stowarzyszenie Europejska Demokracja – Nadzieja i Otwartość
- Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Pro Civium
- Stowarzyszenie “Jesteśmy Razem” w Kaliszu Pomorskim
- Stowarzyszenie Klucz Stop Społecznym Wykluczeniom.
- Stowarzyszenie Kongres Kobiet
- Stowarzyszenie Prokuratorów LEX SUPER OMNIA
- Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji
- Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
- Stowarzyszenie Sędziów THEMIS
- Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet
- Stowarzyszenie Wiosna bez Barier
- Stowarzyszenie Wolność Równość Demokracja
- Towarzystwo Dziennikarskie, Warszawa
- Queer UW
Reprezentujesz organizację społeczną i chcesz, aby Twoja organizacja podpisała się pod stanowiskiem? Napisz na obserwatorzy@odpowiedzialnapolityka.pl.
Komentarze