Mieszkańcy rządzą się pieniędzmi

Decyzja o przekazywaniu sołectwom środków finansowych do samodzielnego dysponowania wpłynęła na kształtowanie się zupełnie nowych postaw i nowej świadomości mieszkańców.

 

7L

 

Polecamy dwa artykuły na temat partycypacji mieszkańców w tworzeniu budżetu.

Pierwszy z nich dotyczy funduszy sołeckich. Drugi napisał nasz Stowarzyszeniowy kolega – Darek Kraszewski, który jest koordynatorem projektu Laboratorium Monitoringu Budżetu. Kiedy zaczynaliśmy myśleć o tym przedsięwzięciu, interesowało nas przede wszystkim na ile proces tworzenia budżetu na poziomie lokalnym jest zrozumiały dla mieszkańców. Czy wiedzą oni, że w danym momencie w roku kalendarzowym podejmowane są istotne decyzje dotyczące ich otoczenia. Czy wiedzą, że mogą współdecydować o kształcie niektórych punktów budżetu. Skąd władze wiedzą co jest potrzebne, czy pytają o zdanie mieszkańców, ekspertów, czy ich działania są spójne z gminnymi strategiami…

Z ogromu nurtujących nas pytań wyłowiliśmy jeden wątek – możliwość partycypacji mieszkańców w tworzeniu budżetu. To on najbardziej łączył się z naszą misją – działaniem na rzecz jawność życia publicznego. Bez niej partycypacja nie byłaby możliwa. A i owa jawność, jest dobrem które czemuś służy. A mianowicie – poczuciu bezpieczeństwa, zaufaniu do władz i możliwości partycypowania w decyzjach. Pogłębianie tego kierunku działań doprowadziło nas do zainteresowania się bardziej budżetem partycypacyjnym. Więcej na jego temat można przeczytać w artykule.

Katarzyna Batko-Tołuć

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *