Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych podsumowała realizację obietnic wyborczych

21 października 2008, w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego obyła się I konferencja podsumowująca monitoring obietnic wyborczych dotyczących przeciwdziałania korupcji, złożonych przez partie polityczne w kampanii wyborczej 2007.

Jest to pierwsza konferencja w obecnej kadencji Sejmu, natomiast od momentu powstania Antykorupcyjnej Koalicja Organizacji Pozarządowych odbyło się siedem konferencji, na których  zaprezentowane zostały raporty z realizacji obietnic wyborczych składanych przez partie polityczne.

Członkami AKOP są:

Celem projektu jest sprawdzenie, jak parlamentarzyści wypełniają swoje obietnice wyborcze dotyczące przeciwdziałania korupcji i podnoszenia standardów życia publicznego. Koalicja przestrzega zasady obiektywizmu w prezentowanych opiniach i unika angażowania się w walkę polityczną.

Koalicja przygotowuje i przedstawia raport, który podsumowuje realizację  obietnic złożonych przez partie. Zaproszeni eksperci  dokonują własnej oceny  realizacji obietnic, a przedstawiciele partii politycznych mają możliwość  odniesienia się do przedstawionych ocen.

Tegoroczny raport zawiera podsumowanie obietnic  partii opozycyjnych: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa  i Sprawiedliwości  oraz  koalicyjnych tj.: Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej.

Ustalenia zawarte w raporcie zostały skomentowane przez obecnych na konferencji ekspertów – prof. Edmunda Wnuk – Lipińskiego i prof. Antoniego Kamińskiego oraz przedstawicieli poszczególnych partii – Elżbietę Jakubiak (PiS), Katarzynę Piekarską (SLD) i Mieczysława Augustyna (PO). Konferencję poprowadziła Dyrektor Programu Przeciw Korupcji, Grażyna Kopińska.

Najczęściej powtarzającymi się zagadnieniami w trakcie spotkania były: zakres uprawnień i sposób funkcjonowania CBA, kwestia służby cywilnej oraz  zadania i rzeczywiste działania  podejmowane przez Pełnomocnika rządu d/s Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych. Dyskutowano również o skutecznych sposobach walki z korupcją jakimi są m.in.: dobre, zrozumiałe, przejrzyste prawo; procedury antykorupcyjne w instytucjach publicznych oraz prewencja i edukacja.

Dokładne informacje na temat realizacji obietnic w można znaleźć w raporcie Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych, zamieszczonym na stronie www.akop.pl.

Zapis konferencji wkrótce będzie również dostępny na stronie  www.akop.pl

Informacje po konferencji ukazały się na stronach Gazety Wyborczej i Gazety Prawnej.

Katarzyna Batko-Tołuć

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *