Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Katarzyny Batko-Tołuć!

Katarzyna Batko-Tołuć, współzałożycielka, wieloletnia prezeska, a obecnie dyrektorka programowa Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czwartek, 15 września 2011 roku, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń dla działaczy organizacji pozarządowych.

order

 

To jest podziękowanie całego narodu za wieloletnią pracę – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski wręczając odznaczenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem pracy zawodowej i społecznej. Szczególnie cenne wydaje się być to, że tak liczną grupę wśród wczoraj odznaczonych stanowią działacze organizacji zajmujących się kontrolą społeczną, czyli ludzie, którzy patrzą władzy na ręce i bezlitośnie wytykają błędy, w trosce o nasze wspólne dobro. Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Grażyna Kopińska z Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego oraz Piotr Frączak z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Krzysztof Smolnicki z Fundacji Eko-Rozwoju otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenia dla tych działaczy może świadczyć o tym, że władza w Polsce zaczyna doceniać rolę organizacji strażniczych i jest coraz bardziej otwarta na dialog z obywatelami.

order2

Odznaczeni zostali również Alicja Pacewicz z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Przemysław Radwan-Röhrenschef ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów – obydwie organizacje wraz z SLLGO, Fundacją im. Stefana Batorego i HFPC są członkami Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych, która od lat sprawdza, w jaki sposób politycy wywiązują się ze swoich obietnic wyborczych.

– To bardzo przyjemne wydarzenie – powiedziała Katarzyna Batko-Tołuć po zakończeniu ceremonii. – Spotkałam wiele osób, na których się wzoruję i miło było być częścią tego grona odznaczonych. Choć czuję niezręczność w tym, że władza nagradza osoby, które zajmują się jej kontrolowaniem, mam nadzieję, że to docenienie nie obniży poziomu obiektywizmu i rzetelności w podejmowanych przeze mnie w przyszłości działaniach.

 

Pełną listę odznaczonych wczoraj działaczy i działaczek znajdziecie na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *