Jak przekazać 1,5% podatku?

Czym jest 1,5% podatku? Kto i kiedy może go przekazać? Na jaką organizację? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest 1,5% podatku?

Każda osoba odprowadzająca podatek dochodowy może przekazać 1,5% jego wartości na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP), czyli organizacji pozarządowej, spełniającej określone wymogi, zarejestrowanej w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Czy trzeba przekazać 1,5% podatku? / Co jeśli nie przekażę 1,5% podatku?

Nie ma takiego obowiązku i nie musisz tego robić. Przekazanie 1,5% podatku to Twoje prawo. Pamiętaj jednak, że nie wskazując organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać swój 1,5% podatku, innymi słowy pozostawiając to pole formularza PIT pustym, pieniądze te trafią z powrotem do ogólnego budżetu.

Kto może przekazać 1,5% podatku?

Każda osoba fizyczna odprowadzająca podatek dochodowy, w tym również emeryci i renciści.

Uwaga! Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wtedy urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie gov.pl

Kiedy można przekazać 1,5% podatku?

Swój 1,5% podatku możesz przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) podczas składania zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy. W bieżącym roku (2024) możesz zrobić to od 15 lutego do 30 kwietnia.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz kwotę, jaką chcesz jej przekazać. Kwota ta nie może być większa niż 1,5% Twojego podatku należnego. Więcej o tym jak przekazać swój 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT i nie tylko, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl a wykaz OPP na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Gotowe, bezpłatne formularze PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28 i inne znajdziesz na stronie PITax.pl oraz w Akcja e-life 1,5% dla OPP z darmową wersją online na stronie e-pity.pl.

Komu przekazać 1,5% podatku?

Wybór organizacji pożytku publicznego zależy wyłącznie od Ciebie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy organizacji o statusie opp. Zajmują się one bardzo różnymi działaniami. Mogą to być zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia. Prawa zwierząt, zdrowie, kultura czy prawa obywatelskie to tylko niektóre obszary ich działalności. Są takie, które działają lokalnie np. w Twojej gminie, ale wiele z nich jest ogólnopolskich. Przyjrzyj się swojej okolicy, zapytaj znajomych, sprawdź organizację i przekaż jej 1,5% podatku, bo Twoje wsparcie na prawdę ma znaczenie.

Gdzie znajdę aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego?

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego (opp) znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest tam wyszukiwarka umożliwiająca znalezienie konkretnej opp, a także wyszukiwanie organizacji województwami lub po nazwie gminy czy powiatu. Listę organizacji pożytku publicznego znajdziesz również na stronach oferujących programy do rozliczeń jak PITax.pl czy e-pity.pl.

Na co organizacja może przeznaczyć zebrane z 1,5% podatku pieniądze?

Pieniądze od podatniczek i podatników organizacje mogą przeznaczyć wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeznacza je na swoje działania statutowe, w tym m.in. na:
>> pokrycie kosztów administracyjnych;
>> sprawy sądowe;
>> bezpłatne poradnictwo prawne;
>> pokrycie kosztów spotkań lokalnych;
>> wynagrodzenia (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci;
>> działania na rzecz zmian w przepisach, by prawo do informacji było lepiej chronione;
>> wsparcie lokalnych inicjatyw strażniczych w ramach tzw. Funduszu Watchdogów.

Czy przekazanie 1,5% podatku jest anonimowe?

Dla urzędu skarbowego i organów podatkowych nie, ale sama/sam decydujesz o tym, czy chcesz, aby Twoje dane zostały przekazane organizacji, którą wsparłaś/wsparłeś. Aby Twoje dane zostały przekazane organizacji zaznacz w formularzu PIT odpowiednią zgodę. Dzięki wyrażeniu zgody na przekazanie danych będziesz mogła/mógł sprawdzić, czy Twój 1,5% podatku rzeczywiście trafił do wybranej przez Ciebie organizacji.

Masz więcej pytań? Napisz do nas na biuro@siecobywatelska.pl

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *