Fundusz Watchdogów – wspieramy lokalnych strażników! 

Wiemy, że wśród naszych sympatyków, są osoby, które w ramach lokalnych stowarzyszeń czy fundacji od lat starają się kontrolować lokalne władze. Znają świetnie miejscowy koloryt, wiedzą, o co zapytać, co sprawdzić i nikt nie jest w stanie ich w tym działaniu zastąpić. Ale też mało kto chce taką działalność finansować. Dziś to się zmienia. Rusza pierwszy konkurs Funduszu Watchdogów.

Takim lokalnym organizacjom trudno jest startować w konkursach dotacyjnych, w których kluczowe wymogi wiążą się z organizacją wydarzeń, warsztatów i wymagają  zasobów umożliwiających realizację projektów. Małe lokalne grupy często nimi nie dysponują, a sens swojej pracy upatrują w codziennych działaniach strażniczych – pytaniu, sprawdzaniu itd. 

Widzimy ogromny sens takiej działalności opartej na systematycznej pracy strażniczej i dlatego gdy tylko nasza sytuacja finansowa na to pozwoliła, postanowiliśmy zrealizować nasze marzenie, którym jest stworzenie funduszu wsparcia dla takich właśnie organizacji na ich codzienną działalność. Dzięki zeszłorocznym wpłatom z 1% mogliśmy przeznaczyć 155 tysięcy złotych na Fundusz Watchdogów na rzecz rozwoju lokalnych organizacji strażniczych. Chcemy w ten sposób nie tylko wzmocnić instytucjonalnie, ale też pomóc w rozwoju doświadczonym lokalnym organizacjom strażniczym W Regulaminie wydatkowania środków z 1% przewidzieliśmy coroczne przekazywanie co najmniej 15% zebranych środków na ten Fundusz. Organizację konkursów grantowych powierzyliśmy specjalistom z Fundacji dla Polski, która jest partnerem tej inicjatywy w ramach Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Do aplikowania w konkursie o dotację z Funduszu o maksymalnej wysokości 40 000 zł zapraszamy zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony prawa do informacji;  działające zgodnie z prawem i rzetelnie rozliczające się z ewentualnymi darczyńcami; gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej. 

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę naszego partnera i organizatora konkursu – Funduszu Obywatelskiego: www.funduszobywatelski.pl/konkurs Tam znajdziecie wszystkie potrzebne informacje i formularz zgłoszeniowy, który należy przesłać do 15 marca

Powodzenia!

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *