Im większa partia, tym mniej jawności

Na początku lutego 2018 r. zapytaliśmy partie polityczne (Zieloni, Twój Ruch, PiS, PO, SLD, PSL, Nowoczesna) o wyciągi bankowe oraz o skany uchwał zarządu partii z okresu od 1 września 2017 do 12 lutego 2018 r.

Jako pierwsi wszystkie informacje udostępnili Zieloni. Przypomnieć należy, że poprzednio ta partia również udostępniła wszystkie wnioskowane dane (Partia Zieloni udostępnia informacje o wydatkach).

Część informacji udostępnił również Twój Ruch, który przesłał wyciągi bankowe Ruchu Palikota. Z tych dokumentów wynika, że rzeczywiste wydatki pokrywane są z konta Twojego Ruchu, ale tych informacji nie otrzymaliśmy.

Nowoczesna przesłała uchwały zarządu oraz poinformowała, że wyciągi bankowe prześle do 3 miesięcy (choć ustawowo ma na to dwa miesiące).

Partia Razem poinformowała, że udostępni wnioskowane informacje do końca marca.

Edit: Partia Razem przysłała nam swoje wyciągi, choć ze sporym poślizgiem, nie w marcu, ale w czerwcu. 

PiS odmówił udostępnienia informacji, wskazując, że tak sformułowanego wniosku nie może wykonać, ponieważ dotyczy informacji o wszystkich wydatkach. Stanowisko partii jest o tyle dziwne, że 12 grudnia 2017 r. WSA w Warszawie w dwóch wyrokach (II SAB/Wa 394/17, II SAB/Wa 395/17, Co ukrywa PiS) jasno wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość musi odpowiadać na takie wnioski (wyroki nie są prawomocne).

Taką samą niechęć do jawności ma Platforma Obywatelska, która poinformowała, że nie udostępni wnioskowanych informacji.

PSL nie odpisało, natomiast do SLD wniosek trafił na niewłaściwy adres i zostanie wysłany ponownie. Jeśli nie otrzymamy pełnych odpowiedzi, tak jak w przypadku PIS-u i PO, skierujemy skargi na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

EDIT: Po opublikowaniu artykułu i poinformowaniu o nim na naszym Facebooku, swoją odpowiedź przesłało PSL (po ustawowym terminie). Otrzymaliśmy wyciągi bankowe, odmówili natomiast udostępnienia uchwał zarządu, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy:

 

Wyciągi bankowe Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. krajowiec

    Taki oto jest sąd (pogląd) oparty na faktach a nie wymysłach, tak bardzo ulubionych w kraju nad Odrą i Wisłą.

  2. umar

    Ale u nas nie ma zdobytych goli.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *