Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy wyjątkowe święto – dotyczy każdego i każdej z nas. Bo każdy i każda ma prawo do decydowania o swoim życiu, zachowania prywatności, wypowiadania się, manifestowania poglądów, zachowania godności. Tych praw przysługuje nam wiele, nie zawsze jesteśmy świadomi jak bardzo z nich korzystamy. One po prostu są.

Razem ze wszystkimi ludźmi cieszymy się dziś z tych praw. Szczególną uwagę poświęcamy zaś prawu, które chroni Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) –PRAWU DO INFORMACJI.

  • Czy bez informacji możliwa byłaby wolność wypowiadania czy manifestowania swoich poglądów? Skąd mielibyśmy wiedzieć o czym się wypowiadamy, jeśli najpierw nie poznalibyśmy faktów?
  • Czy możliwa byłaby ochrona prywatności, jeżeli nie moglibyśmy wiedzieć jakie informacje o nas zbiera państwo? Wystarczy przypomnieć kilka głośnych ostatnio spraw dotyczących zbierania i przechowywania danych z billingów telefonicznych czy uzyskanie informacji o podsłuchach.
  • Czy prawo do stowarzyszania się byłoby w pełni możliwe do zrealizowania, jeżeli byśmy nic nie wiedzieli o działaniach państwa? W wielu wypadkach tak, ale nie wtedy gdybyśmy stowarzyszali się po to, aby na to państwo wpływać.
  • Czy zachowalibyśmy godność, gdyby ktoś decydował o naszym życiu a my byśmy o tym nic nie wiedzieli?

PRAWO DO INFORMACJI wpływa na możliwość realizacji innych praw. Trzeba je chronić i dbać o jego rozwój. I po to działamy! A dziś wraz ze wszystkimi cieszymy się w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *