Jak doszło do zerwania umowy na Caracale?

Wiosną 2012 roku Ministerstwo Obrony Narodowej rozpisało przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. Trzy lata później wstępnie wygrała oferta europejskiej grupy Airbus Helicopters. Jednak już na etapie negocjacji umowy offsetowej nowy rząd wycofał się z tego wyboru, uznając, że nie odpowiada interesom Polski.

 
Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji, zwłaszcza po kwietniowej wypowiedzi Wacława Berczyńskiego dla Dziennika Gazety Prawnej, w której przyznał, że to on wykończył caracale. Okazuje się, że Berczyński miał wgląd w dokumentację przetargową w centrum operacyjnym MON-u. Platforma Obywatelska postanowiła skontrolować dokumenty dotyczące przetargu i poprosiła MON o dostęp do nich.
 

5 maja posłowie PO mieli możliwość zapoznania się z tymi materiałami w Ministerstwie Obrony Narodowej. Informował o tym m.in. serwis tvn24.pl w materiale Posłowie PO weszli do MON. “Powstał tam alternatywny ośrodek decyzyjny” .

Tego samego dnia my również  złożyliśmy wniosek o udostępnienie tych dokumentów.

umowa na caracale

Część z nich została nam udostępniona. Można zapoznać się z nimi online pod adresem: https://www.dyski.siecobywatelska.pl/s/IUoiVKaybBh535P

W pozostałej części została wydana decyzja odmowna, w sprawie której złożyliśmy wniosek o ponowne rozpatrzenie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że postępowanie będzie trudne, ale mamy nadzieję na poznanie jak największej liczby faktów.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.