2020 rok – czym się zajmowaliśmy

Codziennie sprawdzamy, jak działają publiczne instytucje.

W 2020  roku wysłaliśmy łącznie  9528 wniosków o informację publiczną m.in. do ministerstw, kancelarii Premiera, kancelarii Sejmu, gmin, szpitali, partii politycznych, spółek komunalnych, nadleśnictw instytucji kultury.

373 spośród nich to wnioski do pojedynczych instytucji. Wysyłaliśmy je, ilekroć w przestrzeni publicznej pojawiał się ważny temat wymagający wyjaśnienia czy dostarczenia danych opinii publicznej. 87 z nich dotyczyło walki rządzących z pandemią.

Pozostałych 9155 wniosków wysłaliśmy w ramach monitoringów różnych instytucji. Część zebranych w ten sposób danych sprawdzaliśmy, korzystając z naszego narzędzia do społecznościowej analizy danych Sprawdzamy, jak jest:

  • Szpitale od kuchni – sprawdziliśmy, jak szpitale karmią pacjentów (raport z monitoringu)
  • Co w gminie piszczy – zapytaliśmy wszystkie gminy, jak radzą sobie z przygotowaniem raportu o stanie gminy (raport z monitoringu)
  • Wydane dane – do wszystkich gmin wysłaliśmy wniosek z pytaniem, czy przekazały dane wyborców Poczcie Polskiej (raport jest w przygotowaniu)
  • Cyfrowy urząd – poprosiliśmy urzędy o informacje, ile spraw mieszkańcy mogą u nich załatwić zdalnie (raport z monitoringu)
  • Gazety władzy – Chcieliśmy się dowiedzieć, jak wygląda prasa samorządowa w Polsce, czy jest w niej miejsce dla mieszkańców i opozycji, czy jest jedynie tubą propagandową władz. Jeśli interesuje Cię ten temat, dołącz do sprawdzania odpowiedzi gmin – Gazety władzy.
Pomagamy

Nie tylko wysyłamy wnioski o informacje publiczną, ale też pomagamy, kiedy prawo nie jest przestrzegane. W 2020 roku nasi prawnicy udzielili  1200 porad prawnych dotyczących dostępu do informacji publicznej, przygotowali setki pism i spędzili wiele godzin, konsultując sprawy mieszkańców z całej Polski.

Uczymy

W 2020 roku z powodu pandemii przenieśliśmy się do internetu i tam staraliśmy się jak najczęściej z Wami spotykać. Zaproponowaliśmy Wam w tym czasie 33 spotkania i webinary. Część z nich odbywała się w ramach Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której kolejna edycja wystartowała w listopadzie 2019 i zakończyła się rok później. Pod koniec 2020 roku rozpoczęliśmy również, z Fundacją Pole Dialogu, realizację projektu dotyczącego raportów o stanie gminy. Chcemy, by mieszkańcy bardziej angażowali się w dyskusję nad nim (Jak zachęcić mieszkańców do debaty wokół raportu o stanie gminy? – ruszamy z projektem!). W projekcie bierze udział 15 gmin.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.