Zagraniczne organizacje apelują w sprawie “lex TVN”

Jeszcze kilka lat temu informacje o apelach w obronie wolności mediów przeczytalibyśmy w doniesieniach z zagranicy poświęconym krajom odchodzącym od demokracji. Dziś, podobne apele organizacje takie jak Reporterzy bez granic, Article 19 czy Europejska Federacja Dziennikarzy i inni kierują do polskiego rządu. 

W wystosowanym w zeszłym tygodniu oświadczeniu organizacje podkreślają, że procedowana ustawa oraz trwający impas w sprawie koncesji są częścią systematycznych wysiłków Prawa i Sprawiedliwości, mających na celu osłabienie krytycznego dziennikarstwa przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Zmiany w prawie otworzą drzwi dla inwestorów państwowych do zakupu akcji, nakładając kaganiec najbardziej wpływowemu i krytycznemu nadawcy w kraju oraz zwiększając poziom kontroli rządu nad rynkiem mediów. Podobny schemat zaobserwowano już przy zakupie regionalnego wydawnictwa Polska Press przez Orlen

Biorąc pod uwagę długą wrogość PiS wobec TVN oraz fakt, że nadawca nie miał problemów z odnowieniem koncesji kilku innym swoim polskim kanałom, każdą decyzję zdominowanego przez rząd KRRiT o odrzuceniu przedłużenia koncesji TVN24 w obecnym czasie należy uznać za głęboko dyskryminującą i motywowane politycznie. W takim przypadku Komisja Europejska powinna niezwłocznie rozważyć wszczęcie przeciwko Polsce postępowania w sprawie naruszenia prawa UE dotyczącego sprawiedliwego i niedyskryminacyjnego przydzielania licencji nadawczych. 

Podpisane organizacje wzywają polskich posłów – zwłaszcza tych z partii koalicyjnych PiS w Zjednoczonej Prawicy – ​​do głosowania za odrzuceniem tej ustawy podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. 

Politycznemu atakowi na jedno medium należy przeciwstawić się jako atakowi na wszystkie. Ostatecznie, jeśli TVN może ulec ingerencji PiS, to żadne media nie są bezpieczne. Czas ucieka. 

Całość oświadczenia: https://ipi.media/poland-stronger-u-s-and-eu-action-required-over-lex-tvn/

Podpisane organizacje:

ARTICLE 19
Committee to Protect Journalists
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
European Federation of Journalists (EFJ)
Free Press Unlimited (FPU)
International Press Institute (IPI)
OBC Transeuropa (OBCT)
Overseas Press Club of America
Reporters Without Borders (RSF)


10 sierpnia 2021 r. o godzinie 18  w miejscowościach w całej Polsce organizowane są protesty w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Interaktywna mapa protestów dostępna jest na stronie: https://ruchkod.pl/wolnemedia/

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Mirek

    polski SEJM ma tytuł do tego, aby stanowić prawo takie, jakie uważa za stosowne. Te wszystkie organizacje typu Free…., Freedom…, Institute.. Foundation ….. finansowane z zachodnich brzydko pachnących pieniędzy mogą jedynie przesłać grzeczne pismo do Marszałka Sejmu z prośbą o rozważenie zmiany ustawy. Grzeczne pismo. To Sejm decyduje.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *