Wznieśmy toast za jawność!

Dziś Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji. Ma już 15 lat. W Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska obchodzimy go po raz jedenasty, ale po latach z rozrzewnieniem odkryliśmy, że nasze założycielskie zebranie odbyło się 28 września 2003 roku – czyli w pierwszą rocznicę jego wprowadzenia przez organizacje z całego świata, które same wyznaczyły ten dzień do świętowania. W 2015 roku UNESCO oficjalnie uznało tę datę.

Czy coś się zmieniło w tym czasie w naszych zwyczajach? Tak! Od trzech lat organizujemy w tym dniu Toast za jawność. Tego dnia staramy się mieć dla Was jakąś szczególną ofertę, materiał lub produkt. W tym roku będzie to spot przemawiający do świadomości nas wszystkich, że PYTANIE JEST DOBRE. Toast wzniesiemy o godz.18, ale już teraz przypominamy:

Obserwujcie nasz profil na FB, ponieważ punktualnie o 18:30 opublikujemy coś wyjątkowego.

Po raz pierwszy też czujemy się prawdziwie międzynarodowo. Nasi prawnicy uczestniczą w ciekawych wydarzeniach. Bartosz Wilk wyruszył do Brukseli na warsztat i dyskusję dotyczące wyzwań i priorytetów Unii Europejskiej oraz  krajów członkowskich w zakresie  przejrzystości. Tam spotykają się przedstawiciele organizacji z Europy. Zaś Paula Kłucińska uczestniczy w Poczdamie w sympozjum dotyczącym relacji ochrony danych osobowych i prawa do informacji organizowanym przez Panią Komisarz do Spraw Ochrony Danych Osobowych i Prawa do Informacji.

W poprzednich latach staraliśmy się działać na rzecz przybliżania Wam prawa do informacji. W 2007 roku zorganizowaliśmy Tydzień Prawa do Informacji i jeździliśmy ze szkoleniami po całym kraju, w 2010 roku wciągaliśmy w obchody media i przygotowaliśmy „plakaty partyzanckie” do wieszania na klatkach dla sąsiadów , w 2012 roku zachęcaliśmy Was do włączenia się w akcje związane z naszymi sprawami sądowymi, w 2015 zaprosiliśmy sojuszniczki i sojuszników jawności do wspólnego świętowania, a w zeszłym roku ogłosiliśmy raport z międzynarodowego badania na temat przejrzystości tworzenia prawa i zorganizowaliśmy debatę wokół tezy „We współczesnym świecie mediów większe znaczenie ma szybkość w dostarczaniu informacji, niż ich rzetelność”.

Dziś widzimy, że nasze pomysły nie odbiegają od tego, co dzieje się na świecie. W Austrii wręczana będzie antynagroda „Ściana Milczenia”, a w Bułgarii wręcz odwrotnie – nagroda dotycząca przejrzystości. W Szkocji spotka się Forum na Rzecz Przejrzystości. Z kolei w Gruzji odbędzie się publiczny wykład na ten temat, a w Hiszpanii spotkanie dziennikarzy. W Wielkiej Brytanii ma mieć miejsce debata o tym, na ile otwarta jest Wielka Brytania i co trzeba zrobić, by dalej ją otwierać.

Ci z Was, którzy nie mogą być dziś z nami w Warszawie , niech wzniosą Toast za jawność tam, gdzie w tym czasie będą. Wiemy, że świętować Międzynarodowy Dzień Prawa do informacji będzie Kraków, a wczoraj świętował Szczecin. Bądźmy razem!

 

 

Nie wyobrażasz sobie świata bez informacji? Przekaż 1% podatku na działania Sieci. KRS: 0000181348. Twój 1% nie jest bez znaczenia!

Komentarze

  1. Bankiewicz Grzegorz

    Cieszę się, że wszystko się wczoraj udało i soki smakowały. Zapewniam, że Waszą organizację będę wspierał w 100% (jak sok jabłkowy) bo tak samo Jesteście warci reklamowania w Polsce i pozyskiwania dla Was funduszów na dalszą pracę.

    1. Joanna Gucman

      Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *