Wybory – jak je obserwować?

Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie 61 zapraszają na spotkanie online poświęcone obserwacji wyborów. Transmisja live na Facebooku i kanale Youtube już 4 kwietnia od godz. 19:00.

Wybory parlamentarne odbędą się zapewne w drugiej połowie października 2023 roku. Zostało zatem niewiele ponad pół roku. To czas intensyfikacji działań polityków, ale także obywatelek i obywateli, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem 61 zapraszamy na live, podczas którego ekspert Fundacji Odpowiedzialna Polityka, Robert Lech opowie Wam co się wydarzy w ciągu półrocza i jak możecie się włączyć w obserwację wyborów

Spotkanie online 4 kwietnia, godz. 19-21.00. Wybory - jak je obserwować? Transmisja live na Fb i YT Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Razem usystematyzujemy naszą wiedzę o podstawach obserwacji, o tym kto i jak obserwuje wybory w Polsce i na świecie oraz co jest punktem odniesienia dla oceny przebiegu wyborów.

Przyjrzymy się również funkcji społecznej obserwatorki/społecznego obserwatora wyborów. Jak możesz nią/nim zostać? Jakie rezultaty może przynieść  Twoje działanie? Jakie wyzwania stawia przed nami wcielenie się w tą rolę? Czemu jest to ważne i ciekawe?

Na zakończenie spotkania przewidujemy czas na zadanie ekspertowi nurtujących Was pytań oraz wyjaśnienie wątpliwości.

Widzimy się we wtorek 4 kwietnia na Facebooku oraz Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska w godz. 19-21:00.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. 

Program spotkania
  1. Proces wyborczy – perspektywa;
  2. Obserwacja wyborów – powody, podstawy, obserwatorzy;
  3. Fundacja Odpowiedzialna Polityka – obserwacyjne doświadczenie i know-how;
  4. Uczciwe wybory – co to znaczy?
  5. Jak obserwować – czas, zakres, organizacja, funkcja;
  6. Ocena procesu – kto, jak i kiedy?
  7. Rekomendacje – i co dalej?
  8. Pytania

POBIERZ PREZENTACJĘ

Kilka słów o ekspercie

Robert Lech

Robert Lech – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz magister studiów biznesowych na SIMI w Kopenhadze. Pracował dla wielu międzynarodowych organizacji (w tym dla Banku Światowego) jako doradca finansowy i menadżer projektów. W latach 1996-2001 współpracował jako election supervisor z misjami OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a w 2002 roku rozpoczął pracę na misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OBWE/ODHIR oraz Unię Europejską. Uczestniczył w prawie 30 misjach w Europie, Azji i Afryce. Pracownik Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Szkoli obserwatorów wyborczych w Polsce w ramach treningów Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także prowadzi działalność doradczą i zarządczą dla MŚP w Polsce i za granicą.

Obejrzyj nagranie ze spotkania

Spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt. “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

Logo programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *