Wybory – jak je obserwować?

Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie 61 zapraszają na spotkanie online poświęcone obserwacji wyborów. Transmisja live na Facebooku i kanale Youtube już 4 kwietnia od godz. 19:00.

Wybory parlamentarne odbędą się zapewne w drugiej połowie października 2023 roku. Zostało zatem niewiele ponad pół roku. To czas intensyfikacji działań polityków, ale także obywatelek i obywateli, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem 61 zapraszamy na live, podczas którego ekspert Fundacji Odpowiedzialna Polityka, Robert Lech opowie Wam co się wydarzy w ciągu półrocza i jak możecie się włączyć w obserwację wyborów

Spotkanie online 4 kwietnia, godz. 19-21.00. Wybory - jak je obserwować? Transmisja live na Fb i YT Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Razem usystematyzujemy naszą wiedzę o podstawach obserwacji, o tym kto i jak obserwuje wybory w Polsce i na świecie oraz co jest punktem odniesienia dla oceny przebiegu wyborów.

Przyjrzymy się również funkcji społecznej obserwatorki/społecznego obserwatora wyborów. Jak możesz nią/nim zostać? Jakie rezultaty może przynieść  Twoje działanie? Jakie wyzwania stawia przed nami wcielenie się w tą rolę? Czemu jest to ważne i ciekawe?

Na zakończenie spotkania przewidujemy czas na zadanie ekspertowi nurtujących Was pytań oraz wyjaśnienie wątpliwości.

Widzimy się we wtorek 4 kwietnia na Facebooku oraz Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska w godz. 19-21:00.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. 

Program spotkania
  1. Proces wyborczy – perspektywa;
  2. Obserwacja wyborów – powody, podstawy, obserwatorzy;
  3. Fundacja Odpowiedzialna Polityka – obserwacyjne doświadczenie i know-how;
  4. Uczciwe wybory – co to znaczy?
  5. Jak obserwować – czas, zakres, organizacja, funkcja;
  6. Ocena procesu – kto, jak i kiedy?
  7. Rekomendacje – i co dalej?
  8. Pytania

POBIERZ PREZENTACJĘ

Kilka słów o ekspercie

Robert Lech

Robert Lech – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz magister studiów biznesowych na SIMI w Kopenhadze. Pracował dla wielu międzynarodowych organizacji (w tym dla Banku Światowego) jako doradca finansowy i menadżer projektów. W latach 1996-2001 współpracował jako election supervisor z misjami OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a w 2002 roku rozpoczął pracę na misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OBWE/ODHIR oraz Unię Europejską. Uczestniczył w prawie 30 misjach w Europie, Azji i Afryce. Pracownik Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Szkoli obserwatorów wyborczych w Polsce w ramach treningów Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także prowadzi działalność doradczą i zarządczą dla MŚP w Polsce i za granicą.

Obejrzyj nagranie ze spotkania

Spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt. “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

Logo programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy

 

Podoba Ci się ten artykuł? Wesprzyj nasze działania darowizną.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *