Wspólna akcja Europejczyków – ile Komisarze wydali na podróże

Access Info Europe – europejska organizacja zajmująca się prawem do informacji – rozpoczęła dziś (26 stycznia 2017 roku) – kampanię pozyskiwania przez obywateli informacji na temat kosztów podróży służbowych Komisarzy Unii Europejskiej.

acces infoTy też możesz przyłączyć się do kampanii.

Kampania to skutek odpowiedzi na wniosek Alby Guitierrez, członkini zespołu Access Info, która dowiedziała się, że Prezydent Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, wydał 63 tysiące euro na taksówkę powietrzną do Turcji, aby wziąć udział w szczycie G20. 

Jednocześnie innemu członkowi Access Info – Andreasovi Pavlou – odmówiono dostępu do kontraktów, jakie zawiera Komisja Europejska z prywatnymi firmami przewozowymi zajmującymi się transportem powietrznym.

Po dwóch latach sporów udało się doprowadzić do rozwiązania, Komisja Europejska dostarczyła informacje na temat wydatków Komisarzy za dwa miesiące.

Aby mieć całościowy obraz dla wszystkich 28 komisarzy za cały 2016 rok, Access Info zachęca aktywnych obywateli działających na rzecz jawności, aby złożyli wnioski. W sumie trzeba ich złożyć 168 (28 komisarzy – pytamy w jednym wniosku o 2 miesiące).

Aby wysłać wniosek, należy wejść na stronę kampanii. Wszystkie wnioski i odpowiedzi będą dostępne na stronie AsktheEU.org, którą prowadzi Access Info i mySociety

“Organizując tę kampanię, mobilizujemy ludzi, aby pomogli ujawnić, jak wydawane są podatki obywateli Unii Europejskiej” –

powiedziała Helen Darbishire, Dyrektorka Access Info, tłumacząc jednocześnie, że jej pierwsze wnioski o wydatki na podróże służbowe Komisarzy zostały odrzucone, jako naruszające ich prywatność (sic!).

Po złożeniu kolejnych wniosków i sprawach sądowych, Access Info Europe uzyskała nieco dokumentów dotyczące podróży służbowych piątki Komisarzy i opublikowała je na swojej stronie.

“To szokujące że ta informacja nie jest na bieżąco dostępna, i że Access Info Europe musiało o nią walczyć przez kilka lat, po to żeby dostać zaledwie małą jej część”. Dodaje Darbishire.

Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dodaje, że ta niechęć do jawności jest mu znana z polskiego podwórka, a pomoc sądów – choć niezwykle ważna – nie załatwia sprawy.

„Zmiana wydarzy się tylko jeśli takiej informacji będzie oczekiwał każdy i każda z nas. To po prostu kwestia kultury politycznej, w której politycy i administracja mają służebną rolę. Tylko obywatele mogą ich tego nauczyć”.

Dlatego zachęcamy Was do włączenia się w akcję Access Info Europe i złożenie wniosków do polskiej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej. Po wejściu na stronę kampanii, trzeba zjechać na dół i wybrać przycisk. Zostaniecie przekierowani do systemu AskTheEU.org. To platforma do składania pytań do instytucji unijnych, przygotowana przez Access Info. Treść wniosku jest już gotowa. Tłumaczenie pod tekstem. Trzeba wpisać imię, nazwisko i adres. Jeśli nie chcecie ujawniać swojego adresu, wpiszcie nasz: Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Ursynowska 22/2 02-605 Warszawa. Dajcie nam znać mailem: biuro@siecobywatelska.pl.

Więcej informacji:

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Katarzyna Batko-Tołuć, katarzyna.batko@siecobywatelska.pl; 501 087 998.

Access Info Europe

Luisa Izuzquiza | Communications Officer, Access Info Europe
Send an e-mail or call +34 913 656 558

Andreas Pavlou | RTI Researcher and Campaigner, Access Info Europe
Send an e-mail or call +34 913 656 558

Tłumaczenie wniosku UWAGA: To tylko tłumaczenie, a należy skorzystać z właściwego przycisku na stronie kampanii – każdy przycisk prowadzi do wniosku na kolejne dwa miesiące.

Drogi Sekretariacie Generalny,

Zgodnie z zasadami dostępu do informacji gwarantowanymi w traktatach UE i na podstawie procedur zawartych w Rozporządzeniu 1049/2001, jak również na podstawie analogicznych wniosków o numerach GESTDEM 2016/5975, 2016/6006, 2016/6010, 2016/6050, wnioskuję o następujące dokumenty:

Wydatki na podróże służbowe Komisarz Bieńkowskiej, za okres ………, tak jak jest to zawarte w dokumentacji z delegacji.

Z poważaniem,

[WPISZ IMIĘ I NAZWISKO]

[WPISZ ADRES POCZTOWY]

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. człowiek

    To propozycja niezłego działania lecz lepiej byłoby, aby Access więcej uwagi niż do kontroli wydatków władz (medialnego tematu) przykładała do tego, jak wypełniają swoje zadeklarowane w art. 1 obowiązki , sygnatariusze Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, jak wypełniają obowiązek ochrony prawa człowieka do informacji.
    Unikanie odwoływania się przez Access w swoich działaniach, do przepisów w/w konwencji, ułatwia strukturom UE na stosowanie opisanych uników.
    Częstym błędem doświadczanym również w RP, jest “zapominanie” przez wiele NGO o prawie CZŁOWIEKA do informacji, jako fundamentalnej podstawie ich działań informacyjnych co skutkuje również widoczną słabością merytoryczną ich ocen, wtedy gdy oceniają, wykonywane przez władze działania informacyjne.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *