Czy uda nam się zajrzeć do wyciągów z kart płatniczych MON-u?

Czy wyciągi ze służbowych kart płatniczych ministerstwa są informacją publiczną? My stoimy na stanowisku, że tak, ale MON jest odmiennego zdania. Ciekawe, jakie stanowisko w tej sprawie przyjmie sąd.

W ostatnim czasie głośno było o wysokich wydatkach ze służbowych kart płatniczych Ministerstwa Obrony Narodowej. Dlatego postanowiliśmy zawnioskować o udostępnienie wyciągów z tych kart, żeby przyjrzeć się tym wydatkom. Ograniczyliśmy się przy tym do kart będących w posiadaniu samego ministerstwa.

7 marca 2018 r. Sieć Watchdog zawnioskowała do Ministra Obrony Narodowej o udostępnienie:

– wyciągów z kart służbowych będących w posiadaniu ministerstwa za okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

9 kwietnia 2018 r. otrzymaliśmy z ministerstwa następującą odpowiedź:

Szanowni Państwo,

odpowiadając na wniosek z 7 marca 2018 roku uprzejmie informuję, że w opinii MON wyciągi ze służbowych kart płatniczych są dokumentacją wewnętrzną urzędu i nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2016 r., poz.1764). Z tego względu żądana informacja nie podlega zasadom udostępniania wskazanym w ustawie.

Z wyrazami szacunku

Beata Kozerawska

Szef Wydziału Informacji Publicznej

Centrum Operacyjne MON

11 kwietnia 2018 r. wysłaliśmy skargę na bezczynność Ministra Obrony Narodowej. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem, że wydatki ze służbowych kart płatniczych nie stanowią informacji publicznej. Wskazaliśmy, że są to informacje o wydatkach publicznych oraz o działalności organu władzy publicznej, a jako takie mieszczą się w zakresie konstytucyjnego prawa do informacji.

Uzyskanie wyciągów z kart płatniczych jest niezbędne do oparcia dyskusji publicznej na rzeczywistych informacjach, słowem – na faktach, a nie na wyrwanych z kontekstu liczbach.

Czekamy, aż Minister Obrony Narodowej przekaże skargę do WSA w Warszawie, a ten ją rozpatrzy.

Nie wyobrażasz sobie świata bez informacji? Przekaż 1% podatku na działania Sieci. KRS: 0000181348. Twój 1% nie jest bez znaczenia!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *