Sieć Obywatelska Watchdog Polska wielokrotnie pisała o skutkach ustawy o agentach zagranicy, przyjętej w Rosji. Ustawa rosyjska i wszelkie ustawy tego typu nie dotyczą przejrzystości finansowania, a utrudniania działań wybranym grupom organizacji — ich stygmatyzowaniu, nakładaniu nieracjonalnych obowiązków sprawozdawczych, zwiększonym kontrolom, a z czasem likwidacji.
Są też zapowiedzią niepraworządnych rządów, chcących uwolnić się od kontroli społecznej.
Doświadczenia Rosji pokazują, że skutki takiej presji na społeczeństwo obywatelskie mogą być tragiczne. Po dziesięciu latach od wprowadzenia pierwszej wersji ustawy, władza poważyła się na eskalację wojny z Ukrainą. Na Węgrzech stygmatyzowano działaczy pomagających uchodźcom. Sprawę zastopowały dopiero instytucje europejskie.
Gruzja próbuje przyjąć ustawę zbliżoną do rosyjskiej. Społeczeństwo protestuje. Solidarność w tej sprawie i protestowanie przeciw zagrożeniom dla praw człowieka, które przynoszą takie ustawy, jest częścią misji Stowarzyszenia, dlatego podpisaliśmy apel organizacji społecznych wzywający europejskich i krajowych przywódców do niezwłocznej reakcji na sytuację w Gruzji, w której rząd próbuje rozprawić się ze społeczeństwem obywatelskim.
***
Więcej na temat Rozwoju sytuacji w Rosji
- Kolejne próby „zabetonowania” społeczeństwa obywatelskiego w Rosji
- Zmiany w rosyjskiej ustawie dotyczącej “agentów zagranicy” oznaczają nowe zagrożenie dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji
- Kropka nad i – każdy w Rosji, kto ma kontakty z zagranicą, to „agent zagranicy”
- Solidarnie na rzecz praw człowieka w Rosji
- Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
***
TSUE: Węgierskie przepisy o finansowaniu NGO naruszyły prawo UE
Komentarze