W najbliższych dniach mija 100 dni od zaprzysiężenia wybranych w ostatnich wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów. To już na tyle dużo czasu, że można było wprowadzić w życie przynajmniej niektóre złożone obietnice. My mamy na oku te osoby, które wygrały, a wcześniej podpisały deklaracje jawności. Jak wygląda ich realizacja po trzech miesiącach rządzenia? Czy będziemy musieli się przypomnieć? Milowymi krokami nadchodzi 27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego. Wtedy chcielibyśmy widzieć realne zmiany.
Przypominamy, że obietnice dotyczyły prowadzenia rejestru zawieranych umów, „kalendarza” spotkań on-line i niezatrudniania radnych w instytucjach podległych burmistrzowi, wójtowi, prezydentowi.
Obietnice złożyli, a następnie wygrali:
- Albert Bartosz, Wójt wiejskiej Gminy Oświęcim
- Robert Biedroń , Prezydent Słupska
- Łukasz Borowiak, Prezydent Leszna
- Adrian Napierała, Wójt Gminy Dopiewo
- Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce
- Robert Pawłowski, Burmistrz Miasta Złotoryja
- Adam Ruciński, Burmistrz Miasta Środa Śląska
- Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Podkowa Leśna
- Krzysztof Wolny, Burmistrz Miasta Międzychód
Z naszego wstępnego podsumowania wynika, że tylko w 6 na 9 miejscowości dostępne są on-line rejestry umów. Tam gdzie rejestry są, zdarza się, że brakuje niektórych danych – czasem kluczowych, np. kwot i kontrahentów, czasem nieco mniej istotnych, np. terminu obowiązywania czy numeru umowy. W większości przypadków, 7 na 9, rządzący nie udostępniają też swoich kalendarzy. Dochodzą do nas również głosy z różnych miejsc, że nie tylko nie spełniono obietnic, ale nie odpowiada się na wnioski o informację. Każdy taki przykład będziemy badali, gdyż oczywiście niedopuszczalne jest wybieranie sobie standardów do przestrzegania. W czasie kampanii liczyliśmy na to, że kandydatki i kandydaci uznają temat za ważny. Teraz po wyborach ruszamy do rozliczania.
Jednocześnie są oczywiście pozytywne przykłady!
Burmistrz Podkowy Leśnej – Artur Tusiński – ruszył do wprowadzania zmian natychmiast po wyborach. Powstał zarówno rejestr umów, jak też kalendarz. Wprowadzono też ciekawą praktykę – sprawozdania z pracy burmistrza pomiędzy sesjami rady!
Przykład otwartego podejścia może też stanowić gmina wiejska Oświęcim, gdzie jest zarówno niezły rejestr umów, jak też dostępny w BIP kalendarz wójta – Alberta Bartosza.
W Słupsku – gdzie prowadzony jest rejestr umów, brakuje na razie kalendarza spotkań Roberta Biedronia. Rozpoczęto natomiast intensywne , projawnościowe szkolenia kadry. W marcu przez kilka dni będziemy pracować z urzędnikami, organizacjami i instytucjami nad zrozumieniem istoty jawności w administracji, pomysłami jak lepiej udostępniać informację on-line i jak budować zaufanie obywatelek i obywateli do instytucji.
Również w Złotoryi znaleźliśmy ciekawe rozwiązania. Nie ma tam jeszcze wprawdzie kalendarza Burmistrza Roberta Pawłowskiego on-line, ale rejestrowi umów towarzyszy możliwość zapoznania się z dokumentami źródłowymi – czyli skanami umów.
A co z niezależnością radnych?
To działanie nakierowane jest bardziej na debatowanie o szkodliwości uzależniania radnych. Dlatego nasze rekomendacje będą miały miękki charakter i przede wszystkim będziemy śledzić co wydarzy się w czasie tej kadencji. Obecnie czytamy oświadczenia majątkowe radnych i tworzymy „raport otwarcia”, dzięki któremu będziemy wiedzieć jak wygląda sytuacja w momencie obejmowania stanowiska przez wójta/burmistrza/prezydenta. Co roku będziemy sprawdzać jak i czy zmieniła się sytuacja w czasie kadencji, gdzie radni dostali zatrudnienie i czy nie są to jednostki zależne od szefa urzędu.
Na podstawie danych zebranych przez Elizę Misiewicz.
***
Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy włączają się w sprawdzanie co dzieje się w tych gminach na co dzień. Jesteśmy w kontakcie z wieloma z Was – podpowiadacie nam na jakie obszary zwrócić uwagę. W innych miastach, np. Olsztynie, pojawiają się podobne inicjatywy. Analizy prowadzi wolontarystycznie Eliza Misiewicz. Tradycyjnie musimy powiedzieć „bez aktywnych obywatelek i obywateli żadna zmiana się nie dokona”. Bo tak właśnie jest!
Komentarze