Sprawdź, czy Twój kandydat stawia na jawność

Już w niedzielę wybory samorządowe. Kandydaci składają wiele obietnic, a my, idąc do urn wyborczych, mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich zrealizują. Czy poza nową szkołą czy przedszkolem kandydaci w Waszych okręgach obiecywali więcej jawności w samorządzie? Snując przed wyborcami plany dotyczące nowych inwestycji, podkreślali, że będą transparentne? Jeśli nie, macie jeszcze kilka dni, by zapytać kandydatów do samorządu o to, jaki mają stosunek do jawnych rządów. Poniżej znajdziecie listę pytań, które możecie zadać.

 1. Czy będzie Pan/i zabiegał/a o to, by w Biuletynie Informacji Publicznej publikowano informacje na temat nagród przyznawanych pracownikom przez urząd wraz z uzasadnieniem ich przyznania?
 2. Dla kandydatów na radnych (Dotyczy tylko gmin, w których są spółki komunalne. W mniejszych gminach wiejskich ich nie ma): Czy pracuje Pan/i lub Pana/i powinowaci w spółce komunalnej? Jeśli nie, to czy zobowiązuje się Pan/i nie zatrudniać się w takiej spółce w czasie pełnienia funkcji radnej/radnego, a także zadbać o to, by nie zatrudniały się w nich Pana/i najbliższe osoby?
 3. Dla kandydatów wójtów/burmistrzów/prezydentów (Dotyczy tylko gmin, w których są spółki komunalne. W mniejszych gminach wiejskich ich nie ma): Czy zobowiązuje się Pan/i zadbać o to, by spółki komunalne nie zatrudniały w czasie kadencji radnych z Państwa gminy?
 4. Czy zamierza Pan/i działać na rzecz publikowania w Pana/i gminie rejestru umów, który jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu, dostępny w BIP-e, w formacie możliwym do odczytu maszynowego, zawierający numery umów, daty ich zawarcia, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, imiona i nazwiska lub nazwy kontrahentów oraz opisy pracy?
 5. Czy zamierza Pan/i doprowadzić tego, by w gminie publikowany był rejestr wydatków, który jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu, dostępny w BIP-e, w formacie możliwym do odczytu maszynowego, zawierający numery dokumentów, daty, informacje o kontrahentach, bez progu kwotowego, od którego wydatki są umieszczane w rejestrze.
 6. Czy zobowiązuje się Pan/i dbać o przejrzystość konkursów na stanowiska kierownicze w gminie – zarówno w urzędzie, jak i w jednostkach poległych poprzez podawanie do wiadomości publicznej, przed podjęciem decyzji, listy kandydatów, ich kwalifikacji, kryteriów oceny oraz publikowanie zanimizowanych dokumentów przysyłanych przez kandydatów?

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. Adam Grabski

  Pięknie! Świetna robota, nie zawacham się użyć 🙂

 2. jerzywojnarowski

  komentarz

 3. Bogusław Szczepaniak

  Wykorzystałem te pytania przed II tura wyborów samorządowych 2018 na wójta gminy.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *