Obserwuj wybory!

Wybory są świętem demokracji. To moment, w którym dostajemy do ręki jeden z najsilniejszych instrumentów rozliczania władzy i wpływania na nią. Rzadko mamy okazję celebrować go odpowiednio. „Odpowiednio”, czyli pobudzając emocje. Na przykład patrząc na liczenie głosów, zachowania wyborców i komisji, wysypywanie głosów z urny.

Może czas poczuć te emocje? Może czas skorzystać z prawa? Może czas sprawdzić, czym w  praktyce jest watchogowanie? To ostatnie dni na dołączenie do pilotażowej misji wyborczej. Wylosowano do niej 300 obwodów. Zostało do obsadzenia tylko 18.

Zaangażuj się!

Jeśli któreś z powyższych pytań przemawia do Twojej wyobraźni, serdecznie zapraszamy Cię do włączenia się w badanie prowadzone w praktyce – ZOSTAŃ OBSERWATOREM WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH!

Jak się zgłosić?

Skontaktuj się z Katarzyną Batko-Tołuć: 501 087 998. Omówi z Tobą sposób zgłoszenia, standardy działania, przygotowania się i warunki współpracy.

Więcej informacji:

Znowelizowany w grudniu 2017 roku Kodeks Wyborczy wprowadził po raz pierwszy możliwość, aby przedstawiciele organizacji społecznych, mających w statucie odpowiednie przepisy, mogli uczestniczyć w obserwacji wyborów.

Art. 103c Kodeksu Wyborczego

§1. Zarejestrowane w Rzeczypospolitej Polskiej stowarzyszenie i fundacja, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, ma prawo wyznaczyć po jednym obserwatorze społecznym do komisji wyborczych, o których mowa w art. 152

Sieć Obywatelska Wartchog Polska ma wpisane od lat do statutu

§ 8 Celem Stowarzyszenia jest upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji oraz wspieranie działań monitorujących i edukacyjnych (…)

Możemy zatem dać pełnomocnictwa swoim przedstawicielom.

Jak się wielokrotnie przekonaliśmy, nie wystarczy, że przepis istnieje na papierze. Aby wprowadzić go w życie, trzeba zacząć go używać. Dlatego chcemy zrobić to w praktyce.

Okazją są nadchodzące wybory samorządowe. Fundacja im. Stefana Batorego przygotowała badanie na temat tego, jak ten przepis funkcjonuje i jak obserwacja wyborów może wpływać na ich przebieg. Badanie nie uda się bez badaczy, czyli bez Was!

więcej informacji na stronie obserwujemywybory.pl

Lista obwodów, do których można się zgłosić:

Białusny Lasek gm. Myszyniec
Bierwce gm. Jedlińsk
Chełm m. Chełm
Dąbrowa Górnicza m. Dąbrowa Górnicza
Drohiczany gm. Uchanie
Kobylin-Borzymy gm. Kobylin-Borzymy
Kolno m. Kolno
Krosno Odrzańskie gm. Krosno Odrzańskie
Łomża m. Łomża
Płaska gm. Płaska
Przykona gm. Przykona
Rogoźnica gm. Międzyrzec Podlaski
Równe gm. Dukla
Strzyżew gm. Łuków
Tomaszów gm. Orońsko
Werechanie gm. Rachanie
Wola Mokrzeska gm. Przyrów
Zakrzówek gm. Zakrzówek

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *