Sieć Obywatelska Watchdog Polska otrzymała nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy

31 lipca 2013 roku, podczas uroczystej sesji Rady m. st. Warszawy, otrzymaliśmy nagrodę, z której jesteśmy bardzo dumni!

nagroda_rhoj

Czym sobie zasłużyliśmy na tę nagrodę?

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska (dawniej Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich)

Działa od 2003 roku. Jest organizacją niezależną, niedochodową i finansowaną głównie ze środków prywatnych. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

Swoimi działaniami chce przyczynić się do powstania państwa, w którym władza jest odpowiedzialna i otwarta, wrażliwa na potrzeby społeczne i reagująca na nie. Jest gotowa do dialogu i poddawania się kontroli społeczeństwa, a także ponoszenia odpowiedzialności przed obywatelami za podejmowane decyzje i działania.
Organizacja dąży do tego, aby obywatele pytali władze publiczne o ważne dla nich sprawy znali swoje prawa zawarte w Konstytucji, ustawach oraz statutach gmin i sołectw, zwłaszcza te które dotyczą przekazywania władzom swoich oczekiwań i kształtowania swojego otoczenia, włączając w to wydatkowanie środków publicznych i tworzenie prawa; chcieli i umieli egzekwować swoje prawa współpracując na równych zasadach z władzami, organizując się, kontrolując władze, skarżąc i korzystając z gwarantowanych wolności.
W 2013 roku do organizacji zgłosiło się około tysiąca osób prośbą o pomoc w skutecznym egzekwowaniu własnych praw. Kolejne tysiąc osób było odbiorcami działań edukacyjnych. Organizacja przeprowadziła kilkadziesiąt spraw sądowych – w ich wyniku rozbudowane zostało orzecznictwo dotyczące jawności i prawa do informacji. Do niektórych spraw organizacja złożyła opinię przyjaciela sądu, w tym w postępowaniu dotyczącym udostępnienia danych osób, które zawarły umowy z m.st. Warszawą. W jednej ze spraw (I OSK 666/12) złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Organizacja monitoruje przestrzeganie prawa do informacji przez administrację publiczną ora składa opinie w procesie stanowienia prawa.

Zasługi dla Warszawy (wybrane działania):

Członkowie i członkinie Sieci systematycznie prowadzą bezpłatne szkolenia dla warszawskich organizacji pozarządowych oraz mieszkańców z zakresu dostępu do informacji publicznej oraz działań na rzecz poprawy działania administracji. Członkowie organizacji realizują te działania m.in. w ramach Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej.

Członkowie Sieci Obywatelskiej przy wsparciu jej zasobów administracyjnych, brali udział (wraz z przedstawicielami innych organizacji – Dialog Społeczny, OFOP i FRSO) w prowadzeniu działań na rzecz poprawy stanu polityki lokalowej m.st. Warszawy w zakresie wynajmu lokali komunalnych organizacjom pozarządowym. Jednym z efektów realizacji projektu pod nazwą Pozarządowa Inspekcja Lokalowa było wprowadzenie oznakowania lokali miejskich wynajmowanym organizacjom społecznym poza konkursem. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić jaka działalność pozarządowa prowadzona jest w ich okolicy oraz czy jest ona zgodna z zadeklarowaną w umowie najmu.

Sieć Obywatelska monitorowała przebieg sporu sądowego dotyczącego udostępnienia danych osób, które zawarły umowy cywilno-prawne z m.st. Warszawa. Oprócz skierowania do Sądu Najwyższego opinii przyjaciela sądu informowała o sprawie i jej praktycznym znaczeniu za pomocą swoich kanałów informacyjnych. Po wyroku Sądu Najwyższego, organizacja popularyzowała wiedzę dotyczącą zakresu udostępnionych danych, a jej członkowie lub osoby z nią współpracujące zainicjowały w swoich miastach działania zmierzające do upubliczniania rejestru zawartych umów.

Organizacja, we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu przeprowadziła, w ramach programu Projekt Społeczny 2012, monitoring funkcjonowania konsultacji społecznych w m.st. Warszawie. Zrealizowane działania stały się następnie podstawą do opracowania uchwały dotyczącej przeprowadzania konsultacji społecznych w Warszawie.

W latach ubiegłych, członkowie organizacji prowadzili, w ramach współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego, monitoring samorządowej kampanii wyborczej, szczególnie pod kątem wykorzystywania środków publicznych.

W 2005 roku zaproponowaliśmy także Radzie i Urzędowi m. st. Warszawy, biorącym udział w akcji „Przejrzysta Polska” konkretne rozwiązania do przyjęcia w odpowiednich Kodeksach Etycznych. Nasze rozwiązania stały się przedmiotem dyskusji i wiele z nich zostało przyjętych.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *